Yaz tuzaklarına dikkat

Uzmanlara göre, sağlık için zararlı olan ve kilo almaya yol açan tek tip beslenme, özellikle yaz mevsiminde sıkça düşülen tuzaklardan.

08.08.2012 - 09:51

Yaz tuzaklarına dikkat

Beslenme ve Diyet Uzmanı Berna Çil, bol meyve tüketmek, tek tip beslenmek, geç saatte yemek, açık büfelere sık uğramak, büyük boy meyve suları ve kremalı kahveler nedeniyle yaz aylarında kilo almanın kolaylaştığını söyledi. Berna Çil, yaz mevsiminde kilo artışına yol açan başlıca 6 nedeni sıraladı ve şu önerilerde bulundu: 

MEYVEYİ ABARTMAYIN, BOL YAĞ TÜKETMEYİN
Yazın ağır ve yağlı yiyeceklerden uzak durmaya çalışıyor, hafif yiyecekler arıyoruz. Ağır yağlı yiyeceklerden kaçarken, bu defa bolca meyve yiyerek, vücudumuzun yağlanmasına neden olabiliyoruz. Elbette meyveyi yaz aylarında bol tüketmek sıvı ihtiyacımızın karşılanması, vitamin ve mineral dengelerinin sağlanması açısından önemli. Ancak her besinde olduğu gibi meyvede de aşırı tüketim fazla kilo olarak karşımıza çıkıyor. Günlük yaşamda kaloriyi karbonhidrat, protein, yağdan alıyoruz. Bu üç gruptan besinlerin dengeli tüketilmesiyle sağlıklı bir beslenme mümkün olabiliyor. Meyvede yağ ve protein olmadığından, sadece karbonhidrat içerir, meyve şekeri fruktoz bulunur. Fruktoz hücre içine taşınmada insüline gereksinim duymaz. Kanda insülin düzeyimizin artması bize tokluk hissini verir. İnsülin düzeyimiz artmadığında da tokluk hissi duymayız. Bu nedenle meyvenin de belli miktarda yenilmesi gerekiyor.

TEK TİP BESLENMEYİN
Bir kişinin günde sadece meyve yemesi, sadece yağlı yiyecekler tüketmesi ya da sadece sebzeyle beslenmesi sağlıklı bir beslenme değildir. Kadınların günde ortalama 2000-2200, erkeklerin ise ortalama 2500 kalori almaları gerektiği teoride hep vardır. Tüm besin gruplarından beslenme uzmanlarının kişiye, yaşa, cinsiyete, yaşam risklerine, var olan hastalıklara göre hazırladıkları planlarla kilonun sağlıklı seviyelerde tutulması mümkün olabiliyor.

VAZO GİBİ BARDAKTA MEYVE SUYU İÇMEYİN
Son yıllarda adeta çiçek vazosu kadar büyük bardaklarda meyve suyu tüketmek moda oldu. Taze meyve suyu elbette faydalı, ancak miktarlara her zaman dikkat etmek gerekiyor. Evde bir bardak portakal suyu elde etmek için ortalama 4-5 portakalın suyunu sıkıyoruz. Büyük boy bir bardak meyve suyu için kaç meyve sıkmamız gerektiğini siz düşünün! Oysa günde sadece ara öğünlerle beraber 5-6 porsiyon meyve yemek sağlıklı.

GEÇ SAATTE YEMEK YEMEYİN
Vücudun biyolojik bir saati, metabolizmanın da en çok enerji harcadığı ve en düşük enerji harcadığı saatler vardır. Bu nedenle saat 18.00-19.00’dan sonra yemek yemek, yüksek kalorili içecekler içmek kiloya davetiye çıkarmaktır. Fazladan alınan her 7 bin kalori, bize kilo olarak dönebilir.

AÇIK BÜFELERİN ÖNÜNDEN ÇEKİLİN
Açık büfe yemekleri sadece tatilde yemiyoruz. Her hafta sonu geç kahvaltı etmek ara öğünlerin yapılmasını, yemek saatlerinin aksamasına yol açacağından çok önerdiğimiz bir durum değildir. Hafta sonları açık büfelerdeki soslu, yağlı yiyeceklerle beslenmek bize kilo olarak döner.

KREMALI KAHVENİN GÖRÜNTÜSÜ GÜZEL, KALORİSİ YÜKSEK
Özellikle büyük kahve zincirlerinin günlük yaşamımıza entegre ettiği kremalı, bol kalorili, büyük boy kahveler ve soğuk içecekler yazın kilo almanın en önemli nedenleri arasında yer alıyor. Kremalı kahvelerden iki tane içmek günlük kalori ihtiyacının büyük kısmını karşılıyor ama sağlıklı beslenmekten de uzak düşürüyor. Çünkü vücudumuza çok yararlı olan, balığı, tavuğu, kuru baklagilleri, sebzeleri, meyveleri, tahıllı ekmeği, sütü, yumurtayı, yoğurdu hayatımızdan çıkarmış oluyoruz.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...