Zehirlenmelerde kullanılan panzehirler ile antitoksinlerin sağlandığı ve Ulusal Zehir Danışma Merkezi'nin (UZEM) bağlı olduğu RSHM'ye ulaşan zehirlenme vakaları ile ilgili bilgi veren Refik Saydam Hıfzıssıhha Merkezi Başkanı (RSHM) Doç. Dr. Mustafa Ertek, zehirlenmelerin önlenebilir halk sağlığı problemlerinden olduğunu, ancak, toplumda yeterli bilgi birikiminin olmamasından dolayı Türkiye'de özellikle yaz aylarında farklı zehirlenme vakalarıyla karşılaştıklarını bildirdi.

Ertek, alınabilecek çok basit tedbirlerle bu tür olayların önüne geçilebileceğini, çocuklarla yaşlıların zehirlenme açısından daha fazla risk altında olduğunu vurgulayarak, ''Evler zehirlere karşı güvenli hale getirilmeli, evlere alınan bitki ve ürünler dikkatli seçilmeli, bunlar usulüne göre ve güvenli bir şekilde muhafaza edilmeli'' dedi.

Yaz aylarında bahçe ve tarla işleri nedeniyle tarım ilaçlarından kaynaklanan zehirlenmelerde de artış olduğunun altını çizen Mustafa Ertek, zararlı kimyasalların kilitli dolaplarda çocukların ulaşamayacağı yerlerde saklanması, kapaklarının sıkı bir şekilde kapatılması, yiyecek ve içeceklerden ayrı bir yere konulması, çöplerinin çocukların ulaşamayacağı yerlere atılması gerektiğini söyledi. Ertek, ''Her çeşit kimyasal madde kendi ambalajında saklanmalı'' diye konuştu.

İLAÇLARI KİLİTLİ DOLAPLARDA SAKLAYIN
Ertek, zehirlenmelerin önüne geçilmesi için şu önlemlere dikkat çekti:

''-İlaçlar her zaman kilitli dolaplarda saklanmalı, çocuklara 'şeker' diye içirilmemeli, büyükler çocukların önünde ilaç içmemeli.
-Evler için zehirli olmadığı bilinen bitkiler seçilmeli, bunlar çocukların ulaşamayacağı yerlerde yetiştirilmeli, çocuklara bitkilerin tohumlarını ve yapraklarını yememeleri gerektiği öğretilmeli.
-Boya, badana, tamirat ve temizlik yapılırken mümkünse çocuklar evden uzaklaştırılmalı, bunun için kullanılan malzemeler çocukların ulaşamayacağı yerlerde saklanmalı, evde ustalar çalışırken çocuklar kesinlikle yalnız bırakılmamalı, evin havalandırılmasına dikkat edilmeli.''

RSHM Başkanı Ertek, yakınlarda ağzı açılmış kutu varsa, ağızlarında ilaç, pil, bitki tohumu kalıntıları bulunuyorsa, ağızlarının çevresinde kızarıklık ve yanık görülüyorsa, nefeslerinden değişik koku geliyorsa, bulantı, kusma, sersemlik ve şuur kaybı ortaya çıkmışsa ve nöbet ya da kasılma halinde hemen zehirlenme olasılığını akla gelmesi ve harekete geçilmesi gerektiğini bildirdi.

114-ULUSAL ZEHİR DANIŞMA MARKEZİ (UZEM)
Bu durumda soğukkanlı davranılmasını öneren Ertek, ''114 numaralı UZEM aranarak bilgi alınabilir. Buradaki görevlilerin tavsiyesine göre hareket edilmeli, uzman önermemişse hasta kusturulmamalı, hastaya herhangi bir yiyecek veya içecek verilmemeli, zehirlenmeye neden olan madde ve ambalajı sağlık kuruluşuna giderken birlikte götürülmeli'' önerilerini dile getirdi.

Ertek, vatandaşların ve sağlık ekibinin zehirlenmelerle ilgili bilgi düzeyinin artırılması için tüm illere broşür ve afişler yolladıklarını da sözlerine ekledi.