Omurilik yaralanmalarında yaralanmanın derecesine göre kişinin hayatını kaybedebildiğini ya da felç geçirebildiğini belirten Florence Nightingale Hastaneleri Nöroşirürji Bölümü Koordinatörü Prof. Dr. Cengiz Kuday, en sağlıklı verilerin olduğu ABD'de her yıl 12 ile 14 bin kişide omurilik yaralanmalarının meydana geldiğini söyledi.

Daha çok trafik, motosiklet, deniz ve spor kazalarında omurilik yaralanmaları meydana geldiğini belirten Kuday, ''Maalesef bu tip kazalarda sakatlık oranı çok yüksek. Çünkü tıptaki tüm gelişmelere rağmen halen omurilik yaralanmalarında omuriliğin sinir dokusunu iyileştirecek bir metot yok'' dedi.

Kazazedelerin tedavisinin olay yerinde başladığına dikkati çeken Kuday, bu tedavinin de ilk yardımı bilen kişiler tarafından yapılması gerektiğini, kazazedelerin taşınmasının da çok önemli olduğunu vurguladı. Kuday, bu tip kazaya uğrayan kişilerde anında tedavinin önemine değinerek, şunları söyledi:

HASTAYI HAREKET ETTİRMEMEK GEREKİYOR
''Hipotansiyon, şuur kaybı, solunum bozukluğu oluyor. Bunların anında tedavi edilmesi gerekiyor. Böyle bir durumda sağlık personelinin olay yerine ulaşmasını beklemek en doğrusudur. Hastayı hiç kımıldatmamak gerekiyor. Sadece nefes almakta güçlük çekiyorsa baş hafif yana çevrilerek, kazazedenin rahat nefes alması sağlanabilir.''

Omurilik yaralanmalarında, kök hücrenin insanlar üzerinde başarılı uygulamalarının olmadığını vurgulayan Cengiz Kuday, vatandaşların bu konuda yanlış bilgilendirildiğini de belirtti.