Yazın yıpranan cildinizi canlandırın

Yaz mevsiminde, bronzlaşan ten, ışıltılı bir görünüm kazanır. Ancak bu ışıltılı görünüm sonbaharda yerini kurumuş, pul pul dökülen bir deriye bırakır.

28.09.2010 - 11:34

Yazın yıpranan cildinizi canlandırın

Yüzde kahverengi leke, kızarıklık, kalıcı damar genişlemesi de güneşlenme sonucunda ortaya çıkan diğer değişikliklerdir. Güneş maruziyeti yoğun olursa erken yaşlanma, kırışıklık, sağlıksız bir cilt ve deri kanser riski de artar.

Memorial Şişli Hastanesi Dermatoloji Bölümü’nden Uzm. Dr. Ahu Birol, yaz mevsiminin ciltte ve saçlarda yarattığı olumsuz etkilerden kurtulmak için yapılması gerekenleri anlattı ve şu önerilerde bulundu:

CİLDİNİZE NEM VERİN
“Sabah aksam yüzümüzü uygun temizleyici ile temizlemeliyiz. Yağlı ciltlerde jel, kuru ciltlerde köpük formunda temizleyici tercih edilebilir. Yüzümüz için deri tipine göre yağlanma yapmayacak fakat nemlendirecek ürünleri her yıkama sonrası mutlaka kullanmalıyız. Kuruluk çok yoğun ise nem maskesi tercih edilebilir.

DERİYİ CANLANDIRMAK İÇİN…
Sonbaharda üç haftalık periyotlarla uygulanacak meyve asitleri ile yapılan kimyasal peeling derimizin parlak ve canlı görünmesine yardımcı olacaktır. Gece kremi olarak meyve asiti, retinoik asit içeren ürünler tercih edilmelidir. Bu sayede derinin üst tabakası soyulurken kolajen oluşumu aktive edilmiş olur. Böylece cildimiz parlak ve pürüzsüz bir görünüme kavuşurken akne oluşumu da engellenmiş olur. Tatil haricinde yaz ve hatta kış aylarında günlük bakım kremini koruma faktörlü seçmek yapacağımız en temel korunma yöntemi olacaktır.

Uzm. Dr. Ahu Birol Uzm. Dr. Ahu Birol

VÜCUT BAKIMINI DA İHMAL ETMEYİN
Yüz için geçerli olan her şey vücut için de geçerlidir. Güneş ve tuzlu su cildin nemini kaybetmesine ve kurumasına yol açan başlıca etkenlerdir. Yazın sık sık duş almak, klor ve deniz suyu cildin yağ tabakasının uzaklaşmasına ve cildimizin kurumasına neden olur. Bunu engellemek için yapılması gereken ise vücut nemlendiricisi kullanmayı asla ihmal etmemektir. Fazla tahriş etmeden uygulanacak kese, peeling gibi işlemler de ölü derinin atılmasını sağlayacaktır. Nemlendirici olarak üre içeren ürünler tercih edilebilir.

YIPRANAN SAÇLARA…
Yaz sonu güneş, klor ve deniz suyunun etkisi ile saçımızda da kuruluk ortaya çıkar. Güneş ışınları, kum ve deniz suyu, saçların kurumasına, kırılmasına nemsiz kalmasına ve matlaşmasına neden olur. Yaz sonrası, yıpranan saçların sağlıklı hale kavuşturulması için saça nemini tekrar kazandıracak ürünlerden faydalanmak gerekir. Saçtaki kuruluk ve matlaşmayı engellemek için saça nem veren maske, kuruluğu engelleyen şampuan ve bakım kremleri yararlı olacaktır.

SAĞLIKLI BİR CİLT İÇİN BESLENME DE ÖNEMLİ
Cildimize dışarıdan gösterdiğimiz özeni beslenme ile de desteklememiz gerekir. Sigaradan uzak durmak, antioksidan içeriği zengin sebze ve meyve tüketimini arttırmak, bol su içmek cilt sağlığı açısından önem taşır.”

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...