Alopesi, yani kellik, bin yıllardır erkeklerin en büyük ortak sorunlarından biri olarak can sıkmaya devam ediyor. Yapılan onca araştırmaya ve çalışmaya rağmen kelliğe kesin çözüm getiren bir yöntem henüz kullanılmıyor. Ancak Yeditepe Üniversitesinin açıklamasına göre, erkeklerin bu en eski sorunlarına çözüm yine erkeklerden gelmiş gibi görünüyor. Çünkü üniversitede görevli bilim insanları, sünnet derisinden saç çıkartan bir krem geliştirdiklerini açıkladı.

Açıklamayı yapan üniversitenin kurucusu Bedrettin Dalan, kremin kısa sürede tüketicinin hizmetine sunulacağını söyledi, “En geç bir, bir buçuk ay içinde eczanelerde bulunabilir hale gelecek” dedi.

SÜNNET DERİSİNDEKİ ÖZEL KÖK HÜCRELER KULLANILDI

3 yıl süren araştırmayı Özge Simin, Pakize Neslihan ve Prof. Fikrettin Şahin yaptı.

Üniversitenin Genetik Bölümü Başkanı Prof. Fikrettin Şahin, kelliğe çare iddiasındaki krem hakkında, “Sünnet derilerinden elde edilen dokuların içinde, çok özel bir kök hücre kaynağı var. Saç problemi olan bir erkek bireyde, onbir günlük uygulamanın sonunda saçın sıklığını ve dağılımını görebiliyorsunuz” ifadelerini kullandı.

ŞAFAK SEZER DE DENEKLER ARASINDAYDI

Kreme ‘kelopesia’ adı verilecek. Bu ismin tercih edilmesinin nedenini Prof. Şehin, “Alopesi kellik demek. Yarısı Türkçe, yarısı Latince olarak, kelopesia oldu” şeklinde açıkladı.

Krem önce hayvanlarda, ardından insanlarda denendi. O deneklerden biri de oyuncu Şafak Sezer'di.

Bedrettin Dalan, Şafak Sezer'in saçlarını göstererek "Burada hiç saç yoktu" diye konuştu.
Bedrettin Dalan, Şafak Sezer'in saçlarını göstererek "Burada hiç saç yoktu" diye konuştu.

Krem şu anda sadece buzdolabında, 4 derece sıcaklıkta tutulabiliyor. Kremi oda sıcaklığına dayanabilecek hale getirmek için çalışmalar sürüyor.

İlişkili Haberler

İlişkili Haberler