MSD, Hepatit C hastalığını iyileştirme yolunda ciddi bir potansiyele sahip, ağızdan kullanılan yeni bir tedavi seçeneği için yasal başvuruların 2010’da yapıldığını ve ABD ile Avrupa Birliği’nde hızlandırılmış inceleme için kabul edildiğini duyurdu.

ABD Gıda ve İlaç Dairesi (FDA) yeni ilaç başvurusu için, tedavide büyük ilerleme vaat eden ya da yeterli tedavinin bulunmadığı durumlarda uygulanan 'öncelikli inceleme' kararı verdi.

Avrupa İlaç Dairesi (EMEA) ise ilacın 'hızlandırılmış değerlendirme'ye alınmasını uygun gördü. Hızlandırılmış değerlendirme, karşılanmamış tıbbi ihtiyaçlara yanıt veren ya da hepatit C virüs enfeksiyonu tedavisi gibi başlıca kamu sağlık meseleleri dahilinde mevcut tedavi seçeneklerine göre anlamlı bir iyileşme sağlayan ürünlere tanınıyor.

FDA ve EMA tarafından yeni ilacın hızlandırılmış incelemesinin kabul edilişinin kendilerini mutlu ettiğini belirten MSD Araştırma Laboratuarları Başkanı Dr. Peter S. Kim, "Hedefimiz kronik hepatitle yaşayan hastalar için yeni bir tedavi seçeneğini ön plana çıkarmaktır ve bu hedefe artık daha yakınız” şeklinde konuştu.