Yeni korku: Zika virüsü

Zika virüsü yayılıyor. Brezilya'da 4 binden fazla bebeğin engelli doğmasına yol açan zika virüsüne İngiltere'de de rastlandı. Türkiye için bir risk henüz yok ama virüsün görüldüğü ülkelere seyahat etmemek gerekiyor. Peki virüs nasıl bulaşıyor, şu ana kadar hangi ülkelerde görüldü?

NTV Haber 27.01.2016 - 10:10

Yeni korku: Zika virüsü

Hamile kadınlara bulaştığında çocukların mikrosefali yani küçük kafalı olarak doğmasına neden olan virüs nedeniyle dünya alarmda.

Virüsün en çok görüldüğü ülke olan Brezilya'da, ekim ayından bu yana engelli doğan çocukların sayısı 4 bini aştı.

Peki Türkiye için bir risk var mı? Sorunun cevabını Kadın Hastalıkları Uzmanı Doç. Dr. Banu Bingöl Günenç, “Türkiye’den bu bölgelere gidenlerde görülme olasılığı var, o nedenle bu seyahetleri yasaklamak, mecbur kalmadıkça gitmemek lazım. Güney Amerika, Porto, Tahiti, Paraguay gibi lkelere gitmemek gerekiyor" şeklinde verdi.

Zika virüsü İngiltere’ye kadar ulaştı. Kolombiya, Surinam ve Guyana'dan dönen 3 İngiliz vatandaşında zika virüsüne rastlandı.

Kadın Hastalıkları Uzmanı Dr. Çağrı Arıoğlu Aydın, virüsün bir sivirisineğin ısırmasıyla bulaştığını söyledi.

Virüsün neden olduğu mikrosefali bebeklerde beynin yetersiz gelişmesine yol açıyor ve hayatta kalma şansını azaltıyor.

Doç. Günenç, virüsün bulaşma şekli hakkında, “Üst solunum yolu enfeksiyonu gibi bulaşıyor. Gebeler için çok tehlikeli, gebede özellikle ilk 3 ay bulaştığında mikrosefali dediğimiz ufak beyin ve ufak kafa çevresiyle giden bir hastalık ve zeka geriliği yapıyor” dedi.

Zika virüsüne karşı henüz bir aşı geliştirilebilmiş değil.

Sayfa Yükleniyor...