Yeni yılada yeni bir cilt için 10 adım

Her yeni yılda yaş ilerlerken cilt yaşını genç tutmanın düşünüldüğü kadar zor olmadığını belirten Dermatolog Zahide Eriş Eken, basit ama etkili uygulamalarla yeni yıla, daha sağlıklı ve güzel bir ciltle girmenin mümkün olduğunu söylüyor.

Haberler - ntv.com.tr 26.12.2018 - 13:06

Yeni yılada yeni bir cilt için 10 adım

Gayrettepe Florence Nightingale Hastanesi, dermatoloji bölümünden Dr. Öğr. Üyesi Zahide Eriş Eken, yeni yılda parlak ve göz kamaştıran bir cilde sahip olmak için yapılabilecekleri 10 adımda şöyle anlatıyor:

1- Yeni yıla, cilt bakımını düzenli ve programlı bir alışkanlık haline getirerek başlayabilirsiniz. Cilt tipiniz hakkında gerekli bilgileri doktorunuzdan öğrenmeli, doğru bakım ve koruma yöntemlerini uygulamalısınız. Cildinize uygun günlük temizleyici, nemlendirici, güneş koruyucularınızı mutlaka düzenli olarak kullanmalısınız.
 
2- Özellikle kış aylarında güneşten korunma rahat olabileceği için meyve asitli peelingler uygulanabilirsiniz.  Haftada 1 veya 10 günde bir yapılan bu uygulamalar ortalama 6-10 seans sürer. Peeling, leke tedavisinde (yaşlılık, hamilelik sonrası, güneş hasarı gibi), ince ve orta derinlikteki kırışıklıkların hafifletilmesinde, sivilce ve izlerin tedavisinde, kaba ve gözenekli cilt yapısının daha düzgün hale getirilmesinde, genel cilt canlanması, parlaklığın artırılması ve pürüzsüzleştirilmesinde kullanılır.

3- Özellikle yılbaşı gecesi gibi hızlı etkinlik istenen özel günlerde glikolik asit güzel bir peeling  uygulamasıdır. Meyve asitleriyle yapılan yüzeysel peelingler, ciltte kabuk ve soyulmalara neden olmadığı için yılbaşı öncesi 1-2 seansta cildinizde aydınlanma, lekelerde açılma ve gözeneklerde sıkılaşma gibi kısa sürede görülen etkiler sağlar.

YENİ YILDA LEKELERİNİZDEN KURTULUN

4- Yazın güneşin zararlı UV ışınlarıyla oluşan lekelerin tedavisi için kış ayları idealdir. Leke tedavilerinde hastaların sosyal hayatlarını etkilemeyen, günlük aktivelerde kısıtlılık yapmayan işlemler daha çok tercih edilmektedir.

5- Ellerde ise lazer işlemi yapılarak el derisinde oluşan ve kişinin kendini olduğundan yaşlı hissetmesine neden olan lekeler tedavi edilebilmekte, zamanın etkileri geriye döndürülmektedir.

6- Lazerle cilt gençleştirme seansları ile zamanın etkilerini geriye alın. Kişinin günlük yaşantısına devam etmesine engel olmayan soyucu olmayan fraksiyonel lazerler  bunun için çok iyi bir tercihtir. Yan etkileri ise yok denecek kadar azdır. Bu lazerler ciltte kolajen üretimini tetikleyerek cildin daha sağlıklı ve canlı olmasını sağlarlar. Ayrıca aktif akne ve akne skarları tedavisinde ve gözeneklerin tedavisinde etkilidirler. Sonuç almak için birden fazla seans gereklidir. Lazerler;  peeling, dolgu, botox uygulamalarıyla beraber kullanılabilir.

7- Gelişen teknoloji ile ameliyatsız estetik uygulamaları artmaya başladı ve yeni yılda da daha da artan teknolojiler bizi bekliyor. Dolgu uygulaması ile yüz bölgesinde uygulanan işlemler ile kırışıklıklar, derideki sarkma ve düzensizlikler giderilebiliyor. Yüze yapılan dolgu uygulamaları kırışıklıkların giderilmesi, yüz hatlarının belirgin ve estetik bir görünüme kavuşturulması için yapılıyor. Elmacık kemikleri, şakaklar ve çene hatlarını daha belirgin  göstermek için de dolgu uygulaması yapılabiliyor.

“HYALÜRONİK ASİT CİLDİN DAHA CANLI VE GENÇ GÖRÜNMESİNE YARDIMCI OLUR”

Kırışıklıkların ortadan kaldırılmasının yanı sıra dudakların şekillendirilmesi ya da dudaklara hacim verilmesi için dolgu tercih edilebilir. En çok kullanılan dolgu çeşidi hyalüronik asittir ve  insan vücudunda bulunan bir madde olduğu için laboratuvar ortamında elde edilse de genellikle bir alerjik reaksiyona sebebiyet vermez. Yaşlandıkça azalan kolajenin yapıtaşı olan ve salgısının artmasına yardımcı olan hyalüronik asit sahip olduğu su tutma özelliği ile cildin daha canlı ve genç görünmesine yardımcı olur. Hyalüronik asit uygulanarak yapılan dolgular bir veya bir buçuk yıla kadar kalıcılık gösterir. Dolgunun etkisi geçtiğinde işlemin yenilenmesi gerekir.

8- Yeni yılda kendinize gençlik aşısı hediye edebilirsiniz! Hyaluronik asit, somon DNA ve vitaminlerden oluşan mezoterapi kokteylleri kolajeni uyararak cildin canlı, ışıl ışıl olmasını hızla sağlarlar. Cilde kaybolan elastikiyetini geri kazandırırlar. Ciltte lifting etkisi yaparak sarkmaları ve ince kırışıklıkları azaltırlar. Dilerseniz bu uygulamalar aralıklı devam edilerek 3-4 seans halinde yapılır ve daha kalıcı etkiler elde edilir. Yüz, boyun, dekolte ve eller dahil yapılabilmesi mümkündür.

9- Cilt yaşınızı genç tutabilirsiniz! Yaşlandıkça daha kuru ve nemsiz bir cilde sahip oluruz. Özellikle kış aylarında cilt kuruluğu daha fazladır. Kuru bir cildiniz varsa yüzünüzü yıkamak için sabun kullanmaktan kaçınmak ve cildi nemlendirmek gerekir.
Nem aşısı (hyaluronik asitli mezoterapiler) ise yüzde kremler ile giderilemeyen kuruluğu cilde hızlı kazandırabilir. Yılbaşı gecesi canlı ve pırıl pırıl bir cilt için nem maskesi ve nem veren cilt bakımları yararlı olacaktır. 

10-Yılbaşı eğlencesi sonrasında ise makyajınızı temizlemeyi ve hafif bir peeling yapmayı unutmayın. 

Sayfa Yükleniyor...