Yeni yüzle yeni hayat

Türkiye'de yüz nakli yapılan 4. kişi olan Turan Çolak, gelecek hafta taburcu oluyor. Çolak, şimdilik göz kapaklarını rahat kullanamıyor ama 6 ay sonra bu sıkıntıdan da kurtulacak.

NTV Haber 25.07.2012 - 15:57

Yeni yüzle yeni hayat

Akdeniz Üniversitesi'nde 15 Mayıs'ta yüz nakli yapılan Turan Çolak, taburcu olmaya hazırlanıyor. Doktorlarına göre, Türkiye’de, yüz nakli yapılan 4. hasta Çolak'ın sağlık durumunu hızla düzeliyor.

Ameliyatı gerçekleştiren ekibin Başkanı Profesör Ömer Özkan, Çolak'ın önümüzdeki hafta taburcu edileceğini açıkladı.

Prof. Özkan, “Hiç bir sorun yok. Biraz temkinli gittik. Önümüzdeki hafta taburcu etmeyi planlıyoruz, fizik tedavisi devam ediyor” dedi.

Turan Çolak’ın ameliyatta kapanan gözkapaklarını 6 ay sonra tamamen kullanabileceğini belirten Prof. Özkan, “Gözkapağındaki durum da beklediğimizden daha iyi gidiyor, kendisi açıyor, kapamasını de 6 aydan sonra kendisi yapacak” diye konuştu.

Çolak, taburcu olduktan sonra da hastaneden uzaklaşmayacak, tam olarak iyileşene kadar Antalya'da yaşaması için uygun koşullar hazırlanacak.

Turan Çolak'a, Uşak'ta intihar sonucu hayatını kaybeden 19 yaşındaki Tevfik Yılmaz'ın yüzü nakledilmişti.

Öte yandan, Prof. Ömer Özkan çalışmalarını yurtdışında anlatacak. Özkan, Amerika Birleşik Devletleri'nde Kasım ayında düzenlenecek bir kongrede Akdeniz Üniversitesi'nde yapılan yüz ve kol nakilleri ile dünyada ilk kez yapılan kadavradan rahim nakli hakkında sunum yapacak.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...