Yeşilay’dan nargile yasağına tam destek

Yeşilay Cemiyeti Başkanı Prof. İhsan Karaman, kapalı mekanlarda nargile yasağı ile ilgili düzenlemeye ulusal kampanyalarla destek vereceklerini söyledi.

29.01.2013 - 11:59

Yeşilay’dan nargile yasağına tam destek

Kapalı alanlarda nargile içilmesini yasaklayan düzenleme yürürlüğe girdi. Türkiye Yeşilay Cemiyeti Genel Başkanı Prof. Dr. İhsan Karaman, Yeşilay Cemiyeti’nin düzenlemeyi desteklediğini söyledi. Karaman, özellikle gençleri hedef alan nargile salgını konusunda bilinçlendirici ulusal kampanyalarla bu mücadeleye destek vereceklerini açıkladı.

Gençleri nikotin bağımlısı yapan süreçte ilk adım olan nargile içilen mekânların kültürel bir değer gibi gösterildiğini ifade eden Karaman, “Nargilenin ucuz ve ulaşılabilir olması, sosyalleşme aracı gibi görülmesi ve gençlerin nargilenin zararları konusunda yeterli bilinçte olmaması bu salgının özellikle gençleri etkileyecek şekilde hızla yayılmasına ve halk sağlığı için büyük bir tehdide dönüşmesine yol açmaktadır” diye konuştu.

TÜTÜNSÜZ NARGİLE ÜRÜNLERİ DE YASAKLANMALI
Yeni düzenlemenin halk sağlığı açısından olumlu bir gelişme olduğunu belirten Karaman, şunları söyledi: “Bu düzenlemelerle birlikte, nargilelik tütün mamulü sunumu yapan kişilerin, nargile sunum uygunluk belgesini alması gerekecek. Bu belge olmadan kafe, kahvehane gibi isimler altında hiçbir işletmede nargile sunumu yapılamayacak. Bu alandaki denetimsizliği ortadan kaldıracak ve sektörün kayıt altına alınmasını sağlayacaktır. Bununla birlikte kapalı alanlarda tütünsüz nargile adı altında ürünler için de gerekli yasal düzenlemelerin de Sağlık Bakanlığımız tarafından en kısa zamanda devreye sokulması gerekmektedir.”

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...