Yılan ısırdı, serum ve doktor bulmak için 8 hastane dolaştı

Piknik çantasındaki yılanın elini ısırdığı 10 yaşındaki H.İ. Boslu, gerekli serumun bulunamaması nedeniyle İstanbul'da 7 hastane dolaştırıldı. Uzun uğraş sonucu ilaç bulundu ancak bu kez de ilacı uygulayacak uzman için arayış başladı. İlacı uygulayacak uzman için de 8. hastaneye gönderilen çocuk nihayet burada tedavi altına alınabildi.

25.05.2015 - 10:43

Yılan ısırdı, serum ve doktor bulmak için 8 hastane dolaştı

Eyüp’te yaşayan Ziya Boslu, dün ailesiyle birlikte Pendik'te Ömerli Barajı'na pikniğe gitti. Aile akşam saatlerinde eve döndü. Elbiselerini almak için naylon çantaya elini sokan 10 yaşındaki kızı H.İ. Boslu’yu çantanın içerisine giren yılan ısırdı. Kızının bağırması üzerine yanına gelen baba Ziya Boslu yılanı öldürdü. Aile, zaman kaybetmeden elinden ısırılan kızlarını evlerine en yakın hastaneye götürdü.

Burada zehrin yayılmaması için iğne yapılan kız, Eyüp Devlet Hastanesi’ne sevk edildi. Burada kan tahlili alınan H.İ. Boslu, müdahale imkanı bulunmadığı gerekçesiyle başka hastaneye yönlendirildi. Kızını hastaneden çıkartan Ziya Boslu, daha sonra sırasıyla Bezmi Alem Vakıf Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi, Haseki Eğitim ve Araştırma Hastanesi, İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Hastanesi ile Özel 29 Mayıs Hastanesi’ne götürdü.

SERUM BULUNDU, UYGULAYACAK UZMAN BULUNAMADI

Hiçbirinde gerekli serumu bulamayan aile, 112 Acil Servis ve gittiği hastaneler aracılığı ile serumun bulunduğu bir hastane aramayı sürdürdü. Son olarak aranan serumun Esenyurt Devlet Hastanesi’nde bulunduğunu öğrenen aile, özel otomobilleriyle buraya gitti. Hastanenin acil servisine giden aileye bu defa da ilacı uygulayacak uzman personelin hastanelerinde bulunmadığı söylendi. Çağrılan ambulansa bindirilen küçük kız, ilacı verebilecek uzman doktorun bulunduğu belirtilen son hastaneye götürüldü. Eli şişen kız çocuğu, gittiği 8. hastanede müşahede altına alındı. Hastanede serumu takacağı belirtilen doktorun da bunu nasıl yapacağını bilmediği ve internetten öğrenmeye çalıştığı iddia edildi. 

SERUMUN KULLANILMASI İÇİN AİLEDEN İMZA İSTENDİ

Hasta H.İ. Boslu'nun ailesine, gittiği son hastanede, serumun kullanılması durumunda çocuğun durumunun ağırlaşabileceği şeklinde bir risk bulunduğu, bunun için de ailenin riski onaylayan bir belge imzalaması gerektiği söylendi. Burada yapılan tahlillerdeki ilk bulgularda kanda zehire rastlanmadı. Tahlil sonuçlarını dikkate alan aile, riskten dolayı serumun uygulanmasından vazgeçti. H.İ. Boslu'nun tahlilleri devam ediyor. Müşahede altındaki kız çocuğuna kolundaki şişliğin inmesi için buz tedavisi yapılıyor.

ÇARESİZ BABA İSYAN ETTİ

Kızını hastane hastane dolaştıran baba Ziya Boslu duruma isyan etti. Gittiği bütün hastanelerde ‘Yapacak bir şeyimiz yok’ cevabını aldığını belirten Ziya Boslu, gerekli serumun hiçbir hastanede bulunmadığını dile getirdi. Sağlık Bakanı’na seslenen Boslu, “Çağ atlamışız, nerede çağ atlamışız. Ben yediğim her lokmanın vergisini veriyorum bu ülkeye. Yatıp uyuyacağına çalış da benim çocuğuma ilaç yap ilaç” şeklinde konuştu.

“Ben çocuğumun sağlığını istiyorum” diyen Ziya Boslu, “Yılan serumu yok bu ülkede diyorlar, bulacaksın. Bulamıyorsun terk edeceksin” ifadelerini kullandı. Boslu, çocuğunun başına bir şey gelmesi halinde ahirette bunun hesabının sorulacağını belirtti.

Hastanelerde Sağlık Bakanı’na ulaşmasının istendiğini söyleyen Boslu, “Ben doktor bulamıyorum bu ülkede Sağlık Bakanı’nı mı bulacağım” diye sordu. 10 yaşındaki H.İ. Boslu'nun hastanedeki tedavisi devam ediyor.

Sayfa Yükleniyor...