Yılbaşı öncesi merdiven altı içkiye dikkat!

Alkollü içeceklerin fiyatında son dönemde yapılan artışlar, yılbaşı öncesi yurda kaçak yollardan sokulan ve merdiven altı koşullarda üretilen sahte içkiyi artırdı.

14.12.2010 - 11:38

Yılbaşı öncesi merdiven altı içkiye dikkat!

Adana Bakkallar ve Bayiler Odası Başkanı Nevzat Alphan, her yılbaşı öncesinin piyasaya kaçak-sahte içki süren kişiler tarafından fırsat olarak değerlendirildiğini söyledi. Alphan, bu yıl ise daha ciddi bir tablo ile karşı karşıya olunduğunu ifade etti.

İçki fiyatlarında son dönemde yapılan artışların yılbaşı öncesi kaçak ve sahte alkollü içecek miktarını geçen yıllara göre önemli oranda artırdığını savunan Alphan, bandrollü ürünlere göre çok düşük fiyata aldanan tüketicilerin sağlıklarını ciddi şekilde riske soktuklarını kaydetti. Alphan, ''Tüketiciler içkiye üç kuruş az ödeyeceğiz diye içinde ne olduğu belli olmayan ürünleri alıp sağlıklarından olmasın. Ürünleri muhakkak bandrollü olarak, ruhsatlı iş yerlerinden alsınlar'' dedi.

KAÇAK İÇKİ SAĞLIĞI TEHDİT EDİYOR
Ulusal Böbrek Vakfı ve Hipertansiyon Derneği Başkanı, Çukurova Üniversitesi (ÇÜ) Tıp Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Yahya Sağlıker de, kaçak-sahte içkilerin sağlığı ciddi şekilde tehdit eden ürünler olduğuna dikkati çekti.

Sağlıker, ''Bu tarz ürünlerin içinde sağlığı tehlikeye sokacak oranda metil alkol bulunabiliyor. Sahte içkilerin içine otomobillerde kullanılan antifriz dahi katılıyor. Kaçak-sahte içkiler ani körlük, böbrek yetmezliği ve hatta ölümlere bile neden olabiliyor'' dedi.


Özellikle son yıllarda bu tarz ürünlerden kaynaklanan vaka sayılarının arttığına işaret eden Sağlıker, şöyle devam etti:

''Bu kişileri yoğun bakım ünitelerinde tedavi altına alıyor, günlerce hemodiyaliz ve plazmaferez (kanı temizleme) tedavisi uyguluyoruz. Ancak buna rağmen bazı hastalarda kalıcı hasarlar meydana gelebiliyor. Bunun için tüketiciler ucuz içki içeceğim diye sağlıklarını tehlikeye atmasın, kaçak-sahte içkiden uzak dursun.''

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...