Yılda 300 bin kişi 'sarı nokta'ya yakalanıyor

Türk Oftalmoloji Derneği Genel Başkanı Prof. Dr. Bora Eldem, Türkiye'de giderek artan yaşlı nüfusta, sarı nokta hastalığı havuzuna her sene yaklaşık 300 bin yeni birey katıldığını bildirdi.

Haberler - Anadolu Ajansı 15.10.2014 - 15:17

Yılda 300 bin kişi 'sarı nokta'ya yakalanıyor

Türk Oftalmoloji Derneği Genel Başkanı Prof. Dr. Bora Eldem, Dünya Görme Günü nedeniyle düzenlenen basın toplantısında, diyabetik maküler ödem ve sarı nokta hastalıklarına ilişkin güncel gelişmeler hakkında bilgi verdi.

Eldem, diyabet hastalığının göz için de tehlike oluşturduğunu, diyabetik maküler ödemin, dünyada 20 yaş üstü görme kaybı sebeplerinin başında geldiğini belirtti. Diyabet kontrol altında tutulmadığında diyabetik retinopati denilen bir soruna yol açabildiğini anlatan Eldem, 20-74 yaş arasında görme kaybının başlıca sebebi olan bu hastalığın gelişme riskinin 10 yıllık şeker hastalarında yüzde 15-20, 30 yıllık hastalarda ise yüzde 70-80 civarında bulunduğunu söyledi.

Eldem, en erken bulgulardan birinin gece görmenin zayıflaması ve parlak ışıklara maruz kaldıktan sonra eski görmeye kavuşmanın uzun sürmesi olduğunu anlattı.

Hastalığın tedavisine ilişkin son dönemde önemli gelişmeler olduğunu belirten Prof. Dr. Eldem, "Diyabetik maküler ödemi tedavisinde asıl hedef görme fonksiyonunun iyileştirilmesi ve görmeyle ilişkili yaşam kalitesinin düzeltilmesidir" dedi.

Sarı nokta hastalığının ise görme kaybıyla sonuçlanan görme bozuklukları arasında, yüzde 8.7'lik görülme sıklığı ile üçüncü sırada yer aldığını ifade eden Eldem, bu hastalığın, çarpık görme, merkezde siyah nokta görme, kontrast duyarlılığının azalması, azalmış görme keskinliği, bulanık görme gibi klinik bulgularla belirti verdiğini bildirdi.

Prof. Dr. Eldem, halk arasında "sarı nokta" hastalığı olarak bilinen yaşa bağlı makula dejenerasyonunun dünyada 30 milyon kişiyi etkilediğini kaydederek, "Türkiye'de ise giderek artan yaşlı nüfusta, sarı nokta hastalığı havuzuna her sene yaklaşık 300 bin yeni birey katılıyor, bunların yüzde 10'luk kısmı ciddi ve hızlı görme kaybına maruz kalıyor" bilgisini aktardı.

Hastalığın erken teşhisi tedavi sürecinde büyük bir etkiye sahip olduğundan göz dibi muayenesinin sarı nokta hastalığında önem taşıdığını belirten Eldem, hastalıkta genetik ve çevresel faktörlerin önemli rol oynadığını söyledi.

Basın toplantısında Türk Oftalmoloji Derneği ve Novartis iş birliği ile hastalığa dikkat çekmek amacıyla düzenlenen “Sarı Nokta Hastalığı Kısa Film Yarışması”nın sonuçları da açıklandı.

Kamuoyunun bilinçlendirilmesi ve görme kaybının en iyi şekilde anlatılması hedeflenen yarışmada dereceye girenlere ödülleri verildi.

Sayfa Yükleniyor...