Yoga germe egzersizlerinden etkili değil

ABD'de yapılan bir araştırma kronik sırt ağrılarını azaltmada yoganın, germe egzersizlerinden daha etkili olmadığını gösterdi.

25.10.2011 - 11:38

Yoga germe egzersizlerinden etkili değil

ABD'deki Group Health Research Institute adlı araştırma kuruluşundan Karen Sherman'ın başkanlığındaki bilim insanlarınca yapılan araştırma, American Medical Association'ın çıkardığı Archives of Internal Medicine adlı tıp dergisinin dünkü sayısında yayımlandı.

Kronik sırt ağrısı çeken 228 erişkin üzerinde 12 hafta süren araştırmayı yürüten bilim insanları, haftalık yoga kurslarının kronik sırt ağrısı çekenlerin ağrılarını azaltmada ve bazılarının vücut işlevlerini iyileştirmede başarılı olmasına karşın, germe egzersizlerinden daha etkili olmadığını gösterdiğini belirtti.

Araştırmacılar, yoga ve germe egzersizlerinin eşit derecede etkili olmasının, yogadaki rahatlama ve nefes almaya ilişkin uygulamalardan çok, yoga içinde de yer alan germe egzersizlerinden kaynaklandığı ihtimalini güçlendirdiğini ifade etti.

Araştırmanın yayınladığı dergiye bir yorum yazısı yazan Kuzey Carolina Üniversitesi'nden Dr. Timothy Carey Reuters ajansına yaptığı değerlendirmede, yapılan araştırmanın bulgularının sırt ağrısı çekenler için en iyi egzersizin kendi tercihlerine ve kendileri için uygun olana bağlı olduğunu gösterdiğini söyledi.

SEVDİĞİNİZ EGZERSİZİ YAPIN!
Carey, ''İnsanların sevdikleri egzersizi yapmaları önemlidir. Sevmeleri halinde egzersizleri yapmaya devam ederler. Eğer yakınınızda bir yoga salonu yoksa arabanızla onlarca kilometre yol gitmenize gerek yok'' diye konuştu.

Grup egzersizleri yapmanın genelde insanların motivasyonunu ayakta tutmanın bir yolu olduğunu anlatan Carey, bunun aynı zamanda diğerlerine göre daha ucuz bir alternatif olduğunu kaydetti.

Araştırmanın bulgularının ciddi sırt ağrısı çeken kişileri içermediğini belirten Carey ''buna karşın yine de sırt ağrısı çeken hemen herkes gerinme egzersizlerinden fayda görebilir'' dedi.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...