Yoğurt, diş macunu sürülmüş yanıklar azaldı

Dr. Ali Osman Katrancı, yoğurt, diş macunu gibi maddeler sürülerek getirilmiş yanık vakalarına artık daha az rastladıklarını belirtti.

Anadolu Ajansı 25.08.2009 - 11:14

Samsun Mehmet Aydın Eğitim ve Araştırma Hastanesi Yanık Merkezi Sorumlusu Çocuk Cerrahı Uzman Dr. Ali Osman Katrancı, yanığa ilk yardım konusunda vatandaşların bilinçlendiğini ifade etti.

Genellikle çocuklarda, sıcak sıvıların neden olduğu haşlama yanıklarının ve ateş yanıklarının sık görüldüğünü, yetişkinlerde bu tür yanıklarla birlikte, sanayi tipi yaralanmalar, tüp patlaması, araç içinde yanmalar gibi vakaların görüldüğünü anlatan Katrancı, elektrik ve yıldırım çarpmasının da çok ciddi yanık vakalarından olduğunu söyledi.

Önceden çok sık rastlanılan, yoğurt, salça, diş macunu sürülerek getirilmiş yanık vakalarının azaldığını kaydeden Katrancı, ''Bir çok konuda vatandaş bilinçlendi. Önceden üzerine yoğurt, salça, diş macunu sürülmüş hastalarla karşılaşıyorduk ama bunlarla eskisi gibi sık karşılaşmıyoruz'' dedi.

Birinci derece ve ikinci derece yüzeysel yanıkların basit bir tedaviyle iyileştiğini ve derinin eski haline döndüğünü söyleyen Katrancı, ikinci derece derin ve üçüncü derece yanıklarda ise, derinin kendisini yenileyen tabakası yandığı için ciddi komplikasyonlarla uğraşmak durumunda kaldıklarını, bu durumun tedavinin başarısız olmasına, tedavi gerçekleşse bile çeşitli izlerin kalmasına neden olabildiğini ifade etti.

YANIĞA İLK MÜDAHALEDE ÇEŞME SUYU

Yanıkta ilk müdahalenin önemli olduğunun altını çizen Katrancı, bir yanıkla karşılaşıldığında ilk yapılması gereken şeyin bölgenin acilen soğutulması olduğunu vurguladı.

''Bizim önerdiğimiz şey yanığın hemen çeşme suyunun altına tutulması. Geniş yanıklarda ise kişiye çeşme suyu ile duş aldırılması'' diyen Katrancı, şöyle devam etti:
''Bu şekilde ısının etkisinin soğutulması yanık yarasının genişlemesini ve derinleşmesini önlüyor. Bu uygulamayla gelecek olan ikinci derecede yüzeysel bir yanık, hiç bir sıkıntı kalmadan çok güzel iyileşebilir. Ama bunu ihmal ettiğiniz zaman bu ikinci derece yüzeysel yanık, ikinci derece derin yanık şeklinde gelir. Bunun tedavi sonuçları yüz güldürücü olmayabilir. Bizim insanlarımızdan istediğimiz yanıkla karşılaşıldığı zaman hemen bunun soğutulması.''

Buzun kendisinin de uzun süre deriyle temasında yanık nedeni olduğuna işaret eden Katrancı, yaraya direk buz sürülmesini ise önermediklerini belirtti.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...