Yorgunluk, kişinin hayat kalitesini bozan ve müdahale edilmesi gereken bir sağlık problemi.

Yorgunluğun hafife alınmaması gerektiğini belirten Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Uzmanı, Dr. Evren Kul Panza, ’sabahları dayak yemiş gibi kalkıyorum’ tarzındaki yakınmaların fibromiyalji sendromuna yani yumuşak doku romatizmasına işaret ettiğini belirtti ve şu bilgileri verdi:

“Yorgunluk şikâyetiyle gelen bir hastada, olayın yeni mi, yoksa kronik mi olduğunu sorguladıktan sonra, bir takım kan tahlilleriyle, anemi, demir eksikliği, diabet, guatr, tiroid ve diğer hormon bozuklukları araştırılmalıdır. Tahliller normal olup, yorgunluğa uyku bozukluğu; yaygın, gezici tarzda kas ağrıları da eşlik ediyorsa akla ‘fibromiyalji sendromu’, diğer adıyla ‘yumuşak doku romatizması’ gelmelidir. Bu hastalar sabahları dinlenmemiş, yorgun kalkarlar. Sürekli bir halsizlik, yorgunluk içindedirler. Tipik olarak ’sabahları dayak yemiş gibi kalkıyorum’ derler. Uykuya dalmakta ve devam ettirmekte zorluk çekerler, diğer bir deyimle ‘kalitesiz’ bir uyku uyurlar. Gezici tarzda kas-eklem ağrılarından, bazen uyuşma-karıncalanmalardan yakınırlar. Örneğin hastanın birkaç gün kolunda ağrısı varken, ertesi gün bu ayağına, sonra sırtına, dizine ya da başka bölgesine geçebilir. Boyun, sırt ya da bel ağrıları çoğunlukla vardır.”

PSİKOLOJİK OLDUĞU DÜŞÜNÜLEBİLİR
Hastalığın teşhisinin zor olduğunu vurgulayan Uzm. Dr. Kul Panza, bu durumun özellikle psikolojik sorunlarla karıştırılarak yanlış tanıya yol açtığını anlattı:

“Yumuşak doku romatizmasının tanınıp, hastalığın belirlenmesi çok önemlidir, çünkü bu hastaların yapılan tetkiklerinde bir anormallik çıkmadığından, bu şikâyetler sanki psikolojikmiş, ya da hastanın kişilik özelliğiymiş gibi düşünülüp, kişi gerçek bir ‘hasta’ olarak değerlendirilmeyebilir. Bu kişiler sanki sürekli sebepsiz yere şikâyet eden ve ağrısı, yorgunluğu olan tipler olarak düşünülebilir. Bu nedenle hastalığın tanınıp, doktor tarafından, hastaya ve yakınlarına tam olarak açıklanması çok önemlidir. Hastalığın ortaya çıkmasında, beyinden normalde salgılanması gereken Serotonin, noradrenalin tipi bir takım maddelerin salgılanmasında bozukluk ve uykunun derin uyku fazındaki bozukluklar suçlanmıştır. Bu tip hastalar fizik tedavi rehabilitasyon uzmanlarınca görülüp, ilaç tedavisi, egzersiz ve fizyoterapiyi içeren kapsamlı bir tedavi sürecine ve takibe alınmalıdırlar. Yoksa olayın tamamen psikolojik olduğu yanlışına kapılarak psikiyatri polikliniklerinde bu kişiler depresyon, anksiyete bozukluğu, ya da hipokondriak (hastalık hastası) gibi yanlış tanılarla değerlendirilebilirler.

EGZERSİZ OLUMLU ETKİ YAPAR
Bu hastalar, yüzme, yürüyüş, bisiklet ve pilates tarzı germe egzersizlerinden son derece fayda görürler ve beraberinde ilaç tedavisi ve gerekirse fizyoterapinin de eklenmesiyle şikâyetlerinden ve kronik yorgunluktan kalıcı olarak kurtulabilirler.”