Yüksek ateşle hastaneye giden 2 kişi öldü (Domuz gribi şüphesi var)

Niğde ve Van'da yüksek ateş şikayetiyle hastaneye başvuran iki kişi öldü. Hastaların ölüm nedenleri kan tetkikleri sonrasında kesinlik kazanacak.

Anadolu Ajansı 04.01.2016 - 14:57

yüksek ateşten iki kişi öldü.jpg

Niğde'de yüksek ateş şikayetiyle başvurduğu hastanede tedavi altına alınan 45 yaşındaki F.S. ile Van'da aynı şikayetle başvurduğu hastanede tedavi altına alınan 35 yaşındaki M.A. hayatını kaybetti.

Bor ilçesinde yaşayan F.S., yüksek ateş şikayetiyle Niğde Devlet Hastanesine başvurdu. Yoğun bakım ünitesinde tedavi altına alınan kadın, müdahalelere rağmen kurtarılamadı.

F.S'nin kesin ölüm nedeninin belirlenmesi için kan örneklerinin tahlil için Ankara'ya gönderildiği öğrenildi.

İl Sağlık Müdürü Yılmaz Yücel, gazetecilere yaptığı açıklamada, halka "paniğe kapılmamaları" çağrısında bulundu.

Havanın birden soğuduğu kentte kar yağışının da görülmesiyle yüksek ateş, boğaz ağrısı ve öksürük şikayetiyle hastanelere başvuran hasta sayısının arttığına işaret eden Yücel, şu bilgileri aktardı:

KAN ÖRNEKLERİ SAĞLIK BAKANLIĞINA GÖNDERİLDİ

"Geçtiğimiz çarşamba ve perşembe günleri bu şikayetlerle iki vakamız hastaneye yattı. Hastalar yoğun bakıma alındı, bir tanesi hayatını kaybetti. İki gün önce de bir hastamız yüksek ateş ve akciğer enfeksiyonu şikayetiyle hastanemize başvurmuştu, o da dün gece saat 01.30 itibarıyla hayatını kaybetti. 61 yaşındaki hayatını kaybeden H.A isimli hastamızda KOAH hastalığı da vardı. Bu hastalar zatürreden de ölmüş olabilir. Her ikisinden de numune alındı ve bakanlığa gönderildi. Birkaç gün sonra numune sonuçları çıkacak. Bunlara domuz gribi demek çok doğru olmaz, kesinleşmiş bir domuz gribi vakası yok. Hızlı ilerleyen bir akciğer enfeksiyonu muhtemel olabilir. Halkımızın paniğe kapılmasına gerek yok, mevsimsel olarak bu tür rahatsızlıklar olabiliyor. Endişe edilecek bir durum yok, sonuçlara göre hareket edeceğiz."

Kentte geçen hafta yüksek ateş şikayetiyle hastaneye başvuran akraba iki kadından birinin hayatını kaybetmesi üzerine ölüm nedeninin H1N1 (domuz gribi) virüsünden kaynaklanmış olabileceği ihtimaline karşı yoğun bakım ünitesinde önlem alınmıştı.

BİR ÖLÜM DE VAN'DA

Van'da da yüksek ateş şikayetiyle başvurduğu hastanede tedavi altına alınan hasta, yaşamını yitirdi.

Çaldıran ilçesinde ikamet eden iki çocuk babası M.A, 1 Ocak'ta yüksek ateş ve vücut ağrısı şikayetiyle Yüzüncü Yıl Üniversitesi Dursun Odabaş Tıp Merkezi'ne başvurdu. Burada tedavi altına alınan M.A, hayatını kaybetti.

Van Halk Sağlığı Müdürlüğünden yapılan yazılı açıklamada, yüksek ateş ve yaygın vücut ağrısı şikayeti bulunan M.A'nın müdahalelere rağmen hayatını kaybettiği bildirildi.

M.A'nın ölüm nedeninin belirlenmesi için çalışmaların sürdüğü belirtilen açıklamada, "Hastanın yapılan muayenesinde gripten şüphelenilmiş olsa bile yapılan tahlil ve tetkiklerde gribe dair kesin bir kanıt bulunamamıştır. İncelemeler devam etmektedir" ifadesi kullanıldı.

Sayfa Yükleniyor...