'Yüksek ses kulağa zararlı'

Kafkas Üniversitesi’nden KBB Profesörü Dr. Fatih Bora, yüksek perdeden müzik dinlemenin ve yüksek tondaki seslerin, hem işitme kaybına hem de kulak çınlamasına yol açtığını söyledi.

19.11.2013 - 12:11

'Yüksek ses kulağa zararlı'

Kulak çınlaması sebeplerinin çok değişik olduğunu ifade eden Kafkas Üniversitesi (KAÜ) Tıp Fakültesi Kulak Burun Boğaz Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Fatih Bora, kulağın kireçlenmesinin, kulak zarının, kulak kemikçiklerinin ve orta kulak mukozasının kireçlenmesinin, yüksek tansiyon ve kullanılan bazı ilaçların kulak çınlamasına neden olabileceğini söyledi.

Yüksek volümlü seslerin de kulak çınlamasına yol açabileceğini vurgulayan Bora, "Yüksek perdeden müzik dinlenilmesi ve yüksek tondaki sesler, ses kaybına, işitme sinirini bozarak çınlamalara yol açıyor. Kulaklara takılarak dinlenilen müzik aletlerinin çok yüksek tonda kullanılmaması gerekiyor" diye konuştu.

Nişan ve düğün gibi eğlenceler sırasında salonun belli noktalarına konulan hoparlörlerden 80 desibelin üzerinde ses verildiği takdirde de kulak çınlaması yaşanabileceğine dikkat çeken Bora, şunları kaydetti: "Bu durumlarda en basitinden kulağı pamukla tıkayarak gelen sesin travma etkisini azaltmak lazım. O sesler adeta bir çekiçle kulak zarına vuruluyormuş gibi kulakta hasar yapar. Ufak seslerde bir zarar olmaz ama yüksek seslerde sorun olabilir. Şiddet çok iyiyse kulak zarını içeriye doğru çöktürecek ve içeriden beyne kadar giden işitme siniri üzerinde hasara yol açacaktır. O hasarı yaparsa bunun bir daha iyileşmesi söz konusu olamaz. Tehlike burada. Sinir hasarının geriye gelme gibi, iyileşme gibi bir durumu olmuyor."

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...