Yüzdeki kırmızı lekelere lazerli çözüm

Yaşam kalitesini düşüren ve psikolojik sorunlara neden olan yüzdeki kırmızı lekelerden lazer uygulamalarıyla kurtulmak mümkün.

Haberler - Anadolu Ajansı 27.12.2011 - 12:41

Yüzdeki kırmızı lekelere lazerli çözüm

Selçuk Üniversitesi (SÜ) Selçuklu Tıp Fakültesi Plastik, Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Zekeriya Tosun, yüzde oluşan kırmızı lekeler nedeniyle toplum içine çıkamayan kişilerin psikolojilerinin bozulduğunu, içine kapanık olduklarını ve aile içi huzursuzluklara yol açtığını, çok basit bir tedavi sonrası bu kişilerin sıkıntılarından kurtulabileceğini ve görünümlerinin düzeltilebileceğini bildirdi.

Prof. Dr. Tosun, doğuştan veya sonradan yüzde veya vücudun diğer bölgelerinde oluşan kırmızı lekelerin (hemanjiom veya vasküler malformasyon) halk arasında yüzde ''gül lekesi'' olarak bilindiğini söyledi..

Dünyada yaygın kullanılan, Türkiye'de ise henüz yeni yaygınlaşmaya başlayan ''lazer'' yöntemini bu tür rahatsızlıkların tedavisinde kullanan ilk üniversite hastanelerinden biri olduklarını ifade eden Prof. Dr. Tosun, ''Hastalarımız arasında yüzündeki görüntüden dolayı kayınvalidesi tarafından dışlanan beğenilmeyen gelin, kocası tarafından 'gözüme gözükme kime görünürsen görün' denilen kadının bu dertlerine çare oluyoruz. Lazer yöntemiyle uygulamadığımız ve her seansı 5 dakika süren bu tedavi sonrası lekeleri yok ediyoruz'' dedi.

TEDAVİNİN SÜRESİ LEZYONUN KOYULUĞUNA BAĞLI
Tedavinin fazla bilinmediğini anımsatan Prof. Dr. Tosun, ''En fazla 5 dakikalık lazerle tedavi uyguluyoruz. Ameliyat gerektirmiyor ve yan etkisi yok. Tedavi uyguladığımız yerin dışında başka bir dokuya da zarar vermiyor. SGK ilk 5 seansa kadar tedavi ücretini karşılıyor. Lezyonun koyuluğuna göre senas süresi 5 ile 8 arasında değişiyor'' diye konuştu.

Türkiye'de estetik konusunda yanlış bilgilendirmelerin olduğuna dikkati çeken Prof. Dr. Tosun, bu hastaların lazer tedavileri yapabilen hekimlerin bulunduğu merkezlere yönlendirilmesi gerektiğini sözlerine ekledi.

Sayfa Yükleniyor...