Deniz ve havuzdan kaynaklanabilecek enfeksiyonlara karşı ailelerin daha dikkatli olması gerektiğini belirten Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Aşkın Güra Nemlioğlu, ailelere çocuklarını yaz aylarında görülen enfeksiyonlardan nasıl korumaları gerektiği hakkında bilgi verdi.

Sağlık koşulları iyi olmayan, temizliği düzenli yapılmayan havuzlarda bağırsak enfeksiyonlarına sık rastlandığını hatırlatan Dr. Nemlioğlu, özellikle çok sayıda insanın girdiği, günlük olarak suyunun değiştirilmediği, bakımının ve bakteriyolojik analizlerinin yapılmadığı havuzlarda dışkı yolu ile bulaşan mikroplara bağlı bağırsak enfeksiyonlarının sık görüldüğünü söyledi. Bu nedenle çocuklar havuza girmeden önce havuz suyunu yutmamaları konusunda uyarılmaları gerektiğini vurgulayan Dr. Nemlioğlu, ailelere şu tavsiyelerde bulundu:

KIZ ÇOCUKLARINA DİKKAT
“Özellikle kız çocuklarının kuma oturması genital hijyeni bozarak idrar yolu enfeksiyonlarına ve genel cilt hastalıklarına neden olmaktadır. Bu nedenle kumda oyun sonrası temizlik yapılmalı, genital bölgede yabancı maddelerin kalması engellenmelidir. Yüzme bilen çocukların enfeksiyon risklerinin, bilmeyenlere göre daha az olduğu unutulmamalıdır. Çünkü yüzme bilmeyen çocuklar daha fazla su yutar ve özellikle bağırsak enfeksiyonlarına daha sık yakalanır. 3 yaş üstünde çocuklara yüzme dersleri aldırılmaya başlanabilir.

KULAK ENFEKSİYONLARINA KARŞI TIKAÇ
Dış kulak yolu iltihabına yol açmasının yanı sıra havuz ya da deniz suyu, kulak zarına da zarar verebilir. Bu sorun da çok şiddetli bir ağrı ile kendini gösterir. Bakımları düzenli olarak yapılan havuzlar bile bu soruna neden olabilir. Çocuklara havuz ve deniz sonrasında iyi bir banyo yaptırılması, olası mikroplu suyun kulaklarda kalıp bir enfeksiyona neden olmasını önleyebilir. Özellikle kulak zarına tüp takılmış çocukların kulaklarına, havuz ve denize girerken, su kaçmaması için vazelinli veya gliserinli yağlanmış pamuk tıkaçlar kullanılmalıdır.”