İlişkili Haberler

İstanbul polis sahte zayıflama ilacı üreticilerine operasyon düzenledi. İmalathaneye çevrilen evde 500 kilo ilaç bulundu.

Zayıflama haplarının son kurbanı 15 yaşındaki Belgin Elmalı idi.Bu hapları kullanan lise öğrencisinin ani ölümünün ardından İstanbul polisi alarma geçti.

Polis, internet üzerinden hap siparişi verip satıcılara ulaştı. İlaç gelince harekete geçen polis, Başakşehir’de bir rezidansa baskın düenledi ve tam yarım ton sahte zayıflama ilacı ele geçirdi.

Bu zayıflama ilaçlarının son derece sağlıksız koşullarda üretildiği gözlendi. Ev imalathaneye çevrilmişti, İran ve Romanya'dan gelen hammadde burada kutulara dolduruluyordu. Isıtıcı makinesiyle kutulara etiket yapıştırıldığı da belirlendi.

Operasyonda 37 yaşındaki Ayşe A. gözaltına alındı. Kutuların içinden alınan örnekler analiz için laboratuvara gönderildi.

ANİ ÖLÜME VE ÖLÜMCÜL KALP KRİZİNE YOL AÇIYOR

Gıda takviyesi adı altında satılan zayıflama haplarının ani ölümlere neden olduğunu söyleyen Kardiyolog Prof. Dr. Ali Metin Esen, “Bu ilaçlar, sağlık açısından, özellikle de kalp sağlığı açısından tehlikelidir. Yüksek tansiyon riskini arttıryor, ölümcül ciddi kalp ritm bozukluklarına neden olabiliyor. Ani ölümlere ve ölümcül kalp kirizlerine neden yol açabiliyor” dedi.

YILDA BİR MİLYON İNSANI ÖLDÜRÜYOR

Dünya Sağlık Örgütünün verilerine göre her yıl zayıflama ilaçları nedeniyle dünyada 1 milyon kişi ölüyor.

Yaz ayları yaklaşırken bu tür haplara talebin arttığına dikkat çeken uzmanlar, doktor kontolü dışında ilaç kullanılmamasını istiyor.