Türk Eczacıları Birliği'nden yapılan açıklamada, obezitenin son 20 yıldır tüm dünyada ''salgın hastalık gibi yayıldığı'' ifade edildi ve Dünya Sağlık Örgütünün (DSÖ) verilerine göre, obezite yüzünden her yıl 2,6 milyon kişinin yaşamını yitirdiği vurgulandı.

Açıklamada, DSÖ'nün, obezite tehlikesine dikkati çekmek için yaptığı araştırmaya göre, 2015 yılında 15 yaş ve üzeri kilolu insan sayısının 2,3 milyara, obez sayısının ise 700 milyona ulaşmasının beklendiği belirtildi.

OBEZİTE TÜRKİYE İÇİN DE CİDDİ TEHDİT
Obezitenin, Türkiye için de büyük tehdit oluşturduğu belirtilen açıklamada, şunlar kaydedildi:

''Türk Obezite Vakfının yaptığı araştırmaya göre, Türkiye'de yaşayanların yüzde 19'u fazla kilolu, yüzde 15,6'sı ise obez. 30 yaşın üzerindekilerde kilo ve obezite sorunu daha sık görülüyor. Kentli kadınların yüzde 27'si, kırsal alandaki kadınların yüzde 30'u, kentli erkeklerin yüzde 8'i, kırsal alandaki erkeklerin de yüzde 10,4'ü bu hastalıktan mustarip. Araştırmada ayrıca bu kişilerin sadece yüzde 5'inin doktora başvurduğu, diğerlerinin ise piyasada kontrolsüzce satılan, hem etkileri belirsiz hem de sakıncalı sonuçlar ortaya çıkarabilecek zayıflama haplarından medet umdukları vurgulanıyor.''

Açıklamada, obeziteyle mücadelede, konunun uzmanı hekim tarafından tavsiye edilmemiş ve eczaneden alınmamış zayıflama ilaçlarına kesinlikle itibar edilmemesi gerektiği vurgulandı, Türk Eczacıları Birliği'nin, bu tür ürünlerin kontrolsüz şekilde kullanılmasına şiddetle karşı olduğu belirtildi ve şu ifadelere yer verildi:

ZAYIFLAMA İLAÇLARI HAYATI TEHDİT EDEBİLİR
''Zayıflatıcı ilaçlar, doktor kontrolünde kullanılmadığı takdirde, kullanılan diğer ilaçlar veya alınan besinlerle tehlikeli etkileşmeler gösterebilir, hastanın hayatını tehdit edecek derecede ciddi kardiyovasküler yan etkiler ortaya çıkarabilir. İçerdikleri maddeler Sağlık Bakanlığından onaylanmamış, bu nedenle tam bilinmeyen ve öngörülemeyecek metabolik ve psikolojik bozukluklara yol açabilecek, özellikle aktarlarda satılan hap ve 'zayıflama çayı' diye tabir edilen bu tür karışımların asla satın alınmaması gerekiyor.

Biz eczacılar, dünyanın gündeminde olan bu hastalık konusunda gerek ilgili bakanlıkların gerek sivil toplum örgütlerinin, gerekse bilim çevrelerinin birlikte hareket etmesi gerektiği düşüncesindeyiz.''