Zayıflarken yağ mı kaybediyorsunuz, kas mı?

Soğuk kış günleri geride kaldı ve kalın kıyafetlerin altına saklanan fazlalıklardan kurtulma vakti geldi.

31.03.2010 - 09:39

Zayıflarken yağ mı kaybediyorsunuz, kas mı?

Peki, fazla kilolardan kurtulmak isterken yağ mı, kas mı, yoksa sıvı mı kaybettiğinizi nasıl bileceksiniz?

Uzmanlar, çok düşük oranlarda karbonhidrat içeren diyetlerde su, açlık durumunda ise kas kaybının olduğunu söylüyor. Yağ kaybı ise ancak düzenli egzersiz yapılır, dengeli ve doğru bir diyet uygulanırsa sağlanabiliyor.

Kaybedilen kilonun nereden gittiğini nasıl saptayabiliriz? Bu sorunun cevabını, Uzman Diyetisyen Turgay Köse veriyor:

"Evlerde veya eczanelerde bulunan klasik basküller sadece ağırlığı ölçebiliyor. Öte yandan Dünya Sağlık Örgütü’ne göre şişmanlık, vücutta fazla miktarda yağ birikmesi sonucu ortaya çıkan ve mutlaka tedavi edilmesi gereken bir sağlık sorunu. Yani şişmanlıkta ölçüt kilo değil, vücuttaki yağ ve kas arasındaki uyumdur. İşte bu noktadan yola çıkılarak BIA (Bioelectrical Impedance Analysis) tekniği ile ölçüm yapan cihazlar geliştirilmiştir.

Pratik kullanımlı bu cihazlar sayesinde isterseniz ölçümlerinizi kendiniz de yapabilirsiniz. Böylece kilonuzu, yağ oranınızı, vücut sıvı oranınızı, kaslarınızı, kemiklerinizin ağırlığını, fiziksel aktivite derecenizi, günlük alınması gereken kalori miktarınızı ve metabolizma yaşınızı 10 sn’lik bir analiz ile öğrenmeniz mümkün oluyor. Aynı zamanda bu vücut analiz tartıları ile yaptığınız analiz sonuçları, kilo verirken yağ mı yaktığınızı, sıvı mı yoksa kas mı kaybettiğinizi ortaya çıkarıyor. Kilo verirken vücudunuzun ne türden bir değişikliğe uğradığını, metabolizma hızınızdaki değişikliğin ne olduğunu ve kilo vermenin vücudunuzu nasıl etkilediğini de biyolojik yaşınızı öğrenerek gözleyebilirsiniz."

ŞİŞMANLIKTA YAĞ ORANI BELİRLEYİCİDİR
Kilo verme sürecinde vücut analizinin önemli olduğunu vurgulayan Diyetisyen Turgay Köse'ye göre, kişinen vücudundaki yağ oranı, parmak izi gibi düşünülmeli.

"İnternet veya kitaplarda yer alan çeşitli formüller kişinin yaşı, boy uzunluğu ve vücut ağırlığı göz önüne alınarak hazırlanıyor. Şişmanlıkta vücut bileşiminin yani vücut yağ oranının belirleyici olduğu düşünülürse; cinsiyet ve fiziksel aktivite derecesinin de büyük önem taşıdığı unutulmamalı. Aynı yaş, cinsiyet, boy uzunluğu ve vücut ağırlığına sahip iki kişinin fiziksel aktivite dereceleri birbirinden farklılık göstereceği için vücut yağ oranları aynı olamaz. Standart formüller bu farkı göz ardı ettiği için doğru sonuç veremez. Bu nedenle vücut yağ oranı parmak izi gibi düşünülmeli ve her birey için farklı olacağı unutulmamalı."

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...