Zika virüsü Singapur'a da yayıldı

Singapur'dan yapılan açıklamaya göre ülkede 41 kişiye zika virüsü bulaştı. Sağlık Bakanlığı, virüse yakalananların daha önce zikanın olduğu bölgelere gitmediğini açıkladı.

Haberler - ntv.com.tr 31.08.2016 - 10:38 | Son Güncelleme : 31.08.2016 - 11:06

Zika virüsü Singapur'a da yayıldı

Singapur'daki 41 vakanın çoğunun aynı bölgede ve aynı işi yapan insanlarda görüldüğü belirtildi. Zika virüsüne yakalananların 34'ü taburcu edilirken 7 hastanın tedavisine devam edildiği ifade edildi. Çoğunluğu inşaat işçisi ve yakın zamanda ülke dışına çıkmamış 41 kişinin hastalanması ülkede tartışmalara yol açtı.

Orta şiddetli etkileri olan zika virüsünün bazı çocukların hamilelikte etkilenmesine neden oluyor. Zikanın en çok ilişkilendirildiği doğum hastalığı ise çocukların normalden daha küçük bir kafa yapısıyla doğmasına neden olan mikrosefali.

İLK VAKA MAYIS AYINDA GÖRÜLDÜ

Sinekler yoluyla taşınan virüs aynı zamanda cinsel yollarla ve kan alışverişiyle de bulaşabiliyor. Singapur'un ilk zika virüsü vakası Mayıs ayında açıklanmıştı. 48 yaşındaki bir Singapurlu, virüsün ilk görüldüğü yer olan Brezilya'ya gitmiş ve orada hastalanmıştı. Hastalığa yakalanan 41 kişinin yakın zamanda yurtdışına çıkmamış olması, ülke içinde hastalandıkları anlamına geldiği için insanlarda ve sağlık kuruluşlarında virüsün giderek yayıldığı yönünde bir endişenin oluşmasına neden oldu.

2 MİLYAR İNSAN TEHLİKE ALTINDA

Yayılmacı virüsün geleceğine ilişkin hazırlanan bazı raporlarda zikanın dünya üzerinde 2 milyardan fazla insanın yaşadığı alanlara yayılabileceği öngörülüyor.

Sayfa Yükleniyor...