İlişkili Haberler

Sonuçları Lancet dergisinde yayımlanan araştırmada, Zika virüsünden etkilenen bebeklerin 5'te 1'inin normal görünüme sahip olmalarına rağmen beyinlerinin hasarlı olduğu tespit edildi.

Brezilyalı araştırmacıların bin 501 Zika vakası üzerinde yaptıkları incelemede, virüsün gebeliğin son döneminde bulaşması durumunda bebeğin kafasının, gelişiminin büyük bölümünü tamamladığından normal göründüğünü ortaya koydu.

Federal de Pelatos Üniversitesinden Prof. Cesar Viktora, normal kafa yapısıyla doğan ve Zika virüsü bulaşmış bebeklere yüzde 20 oranında rastlandığını söyledi.

"BEYİN DAHA DETAYLI İNCELENMELİ"

Zika virüsünün yeni doğanların beynine verdiği hasarın tespiti için yalnızca mikrosefali ve kızarıklıkları temel alan değil daha detaylı değerlendirmeyi içerecek bir sisteme ihtiyaç duyulduğunu belirten Viktora, virüsün beynin üzerindeki etkilerinin gebeliğin son döneminde ve doğum sonrasında da gelişebileceğini söyledi.

YENİ VAKALAR YOLDA

Araştırmacılar, 2016'nın başında Brezilya'nın güneydoğusunu etkisi altına alan yeni Zika dalgasının, yıl sonunda yeni mikrosefali vakalarını beraberinde getireceği konusunda uyarıda bulundu.

Sivrisinek ısırması dışında kan ve cinsel ilişki yoluyla da bulaştığı ortaya çıkan virüse, ilk kez 1947'de Uganda'nın Zika ormanlarındaki maymunlarda rastlanmıştı. Uzun yıllar görülmeyen Zika virüsü, Mayıs 2015'te Brezilya'da tekrar ortaya çıkmıştı.