Obezite tedavisi için ameliyat masasına yatan 250 kiloluk eski güreşçi 46 yaşındaki Nihat Öztemel'in hayatını kaybetmesiyle gözler bir kez daha obezite ameliyatlarına çevrildi. Kelepçeden sonra şimdi de "zımba" adı verilen cerrahi yöntem tartışılıyor. ‘Zımba’ nasıl bir ameliyat ve hasta neden kaybedilmiş olabilir?

Bu soruyu İstanbul Üniversitesi İstanbul Tıp Fakültesi Genel Cerrahi ABD Öğretim Üyesi Prof. Dr. Alp Bozbora, “Zımba denilen yöntemde midenin sol tarafındaki kısım dikiliyor ve sol taraf tamamıyla çıkartılıp atılıyor. Zımbada büyük ihtimalle konulmuş olan dikişlerin açılmasıyla mide içeriğinin karın boşluğu içerisine kaçması problemi yaşanmış olabilir” şeklinde yanıtladı.

Obezite ameliyatları her hasta için çare değil. Ameliyat masasına yatmadan önce ele alınması gereken pek çok kriter var. Prof. Dr. Alp Bozbora, o kriterleri şöyle özetledi:

“Hastanın kilosuyla boyu arasındaki farkın 40'ın üzerinde olmasına bakarız. Şişmanlıktan dolayı en az 2 senedir muzdarip olmasına bakarız, kalp, şeker, eklem, karaciğer, safrayolu hastalıklarının olup olmadığına bakarız ve günlük yaşantısında şişmanlık onu ne kadar engelliyor buna bakarız.”

Obezite ameliyatlarının deneyimli ekipler tarafından yapılmasının hayati önem taşıdığını belirten Prof. Dr. Alp Bozbora, “Ölüm oranı yüzde 1’in altında olan bir ameliyat grubudur ama ne yazık ki ülkemizde bu oran daha fazladır” diye konuştu.