12. Contemporary Istanbul hakkında bilinmesi gereken her şey

Türkiye’nin ve dünyanın önde gelen galerilerinin, sanatçılarının, kurum ve kuruluşlarının yanı sıra, koleksiyonerleri ve sanatseverleri İstanbul’da bir araya getiren 12. Contemporary Istanbul (CI) 14-17 Eylül tarihleri arasında Akbank’ın desteğiyle gerçekleştirilecek.

ntv.com.tr 05.09.2017 - 15:02

12. Contemporary Istanbul hakkında bilinmesi gereken her şey

İstanbul’u ve Türk sanatını dünya piyasasıyla buluşturan Contemporary Istanbul (CI), 14-17 Eylül tarihleri arasında, Akbank desteği ve Ferko ile Yıldız Holding ortak sponsorluğunda Lütfi Kırdar Rumeli Salonu ve İstanbul Kongre Merkezi’nde düzenlenecek.

12. yılında tüm dünyadan çağdaş sanatın en iyi örneklerini İstanbul’da bir araya getiren CI, sanatsal içeriği, estetik tavrı, VIP Programı ve ziyaretçi memnuniyetine yönelik üst seviyede hizmet farkı ile İstanbul’a değer katan uluslararası bir sanat platformu. CI, 12. edisyonunda 20'den fazla ilk defa katılan, toplam 73 galeri, yaklaşık 1,500 sanat eserini sergiliyor olacak. Amerika, İngiltere, İsviçre, İspanya, Fransa, Romanya, İran, İsrail, Çin gibi ülkelerden katılan galerilerin toplam 42’si yabancı.

Yeni medya sanatçısı Ozan Türkkan’ı ağırlayacak olan Akbank Sanat Sergisi’nin yanı sıra, Ferko Signature için Refik Anadol’un özel olarak tasarladığı data painting eseri Winds of İstanbul da dikkat çekenler arasında. Fuarı ziyaret edecek çocukları da unutmayan Yıldız Holding, Ülker Çocuk Sanat Atölyesi ile küçük sanatseverleri de çağdaş sanata alıştıracak. CI’ın geleceği kucaklayan bir uzantısını oluşturan Plugin yeni medya bölümü ise “Natura Nova” başlıklı özel bir sergi ile karşımıza çıkacak. Ayrıca Güney Afrikalı sanatçı Ester Mahlangu’nun tasarladığı 12. BMW Art Car da  İstanbul’da sanatseverlerin karşısına çıkıyor olacak.

CONTEMPORARY ISTANBUL 2017'DEKİ YENLİKLER 

CI Dialogues (14 Eylül Perşembe ve 15 Eylül Cuma): Fuarın tartışma ve konuşma serisi CI Dialogues; bu sene “Hareket” konusunu sanatsal bakış açısıyla ele alacak. Konu, insanın günlük hayatının çekirdeğini oluşturan Teknoloji, Mimarlık, Gıda gibi farklı disiplinlerin ilişkisinde tartışılacak. Program; ilgili konulardan önde gelen önemli isimleri davet ederek; akademisyenleri, mimarları, sanatçıları ve profesyonelleri, çağdaş sanatın güncel durumunu, diğer yaratıcı endüstrilerle ve hatta günlük yaşamla olan ilişkisini gözden geçirmek için bir araya getirecek.

SANAT VE TEKNOLOJİ I: GELECEK TEKNOLOJİLERİNDE İNSAN ESTETİĞİ

14 Eylül Perşembe

14.00 - 15.30

Ahmed Elgammal (Profesör, Rutgers Üniversitesi Sanat ve Yapay Zeka Laboratuarı Kurucu ve Direktör)

Jussi Parikka (Yeni Medya Teorisyeni, Yazar ve Profesör, Winchester Sanat Okulu, Southampton Winchester Üniversitesi)

Lindsay Howard (Bağımsız Kuratör)

Moderatör: Alain Servais (Çağdaş Sanat Koleksiyoneri, Registr’art Kurucu ve Tasarımcısı)

SANAT VE TEKNOLOJİ II: SANATTA YENİ TEKNOLOJİLERİN YERİ

14 Eylül Perşembe

16.00 - 17.00

Juliette Bibasse (Yaratıcı Yapımcı, Küratör)

Onformative (Dijital Sanat ve Tasarım Stüdyosu)  

Marpi (Dijital sanatçı)

Michael Kass (Koç, Yönlendirici, Konuşmacı ve Anlatımcı)

Moderatör: Ceren Arkman (Yaratıcı Yapımcı, Küratör)

 

BLOOMBERG HT’DE SANAT VE KOLEKSİYONERLİK: BİR SANATSAL HAFIZA YARATIMI: SANAT KOLEKSİYONU

14 Eylül Perşembe

17.30 - 18.30

Nick Hackworth (Kreatif Direktör, Modern Forms)

Kate Bryan (Koleksiyonlar Daire Başkanı, Soho House Worldwide)

Hasan Bülent Kahraman (Kadir Has Üniversitesi Rektör Yardımcısı, Contemporary İstanbul İcra Kurulu Üyesi)

Moderatör: Arzu Maliki (Bloomberg HT)

SANAT VE TAT: BİLEŞİK TAT ALMA SANATI

15 Eylül Cuma

14.00 - 15.00

Rainer Becker (Kurucu, Roka, Zuma, Oblix)

Kaya Demirer (TÜRYID Yönetimi Kurulu Başkanı ve Frankie İstanbul Kurucu Ortağı, CEO)

Vedat Başaran (Aşçı, Araştırmacı)

Moderator: Ceren Çerçiler ( Kurucu ve CEO Inside Counsels, Uluslararası İşbirliği Platformu İcra Kurulu Başkan Yardımcısı)

SANAT VE MİMARLIK: BOŞLUKTA / MEKANDA HAREKET

15 Eylül Cuma

15.30 - 16.30

Anabela Macieira (Kurucu ve CEO , Core Architects)

Nicola Borgmann (Architekturgalerie München Başkanı ve Kurucu Ortağı)

Moderatör: Murat Tabanlığlu (Mimar, Tabanlıoğlu Mimarlık Kurucu Ortağı)

Collectors’ Stories Kitabı: CI, 12. yaşını CI Yayınları’nın ilk kitabı olan “Collectors’ Stories” ile kutluyor. Türkiye’nin önde gelen 60 çağdaş sanat koleksiyonundan 120 eseri CI sırasında ilk kez bir araya getiren Collectors’ Stories projesi kapsamında Türkiye’nin önde gelen koleksiyonerlerinin kendi koleksiyonlarından seçtiği eserler geçen yıl fuar alanında 1.500 m2’yi aşan bir alanda sergilenmiş ve büyük ilgi görmüştü.  Collectors’ Stories sergisinin başarısı ile beraber 2017 yılında Collectors’ Stories Kitabı, Barbaros Reserve Bodrum Projesi’nin desteğiyle hayata geçecek. Kitabın ön lansmanı Barbaros Reserve Bodrum’da düzenlenen bir yaz etkinliği ile kutlandı. Kitabın lansmanı ise Contemporary Istanbul’un 12. Edisyonu sırasında yapılacak.

Eser seçiminin bizzat koleksiyonerler tarafından gerçekleştirildiği serginin kitabı, genç koleksiyoner adaylarının yanı sıra sanatseverlere de yol gösterecek. Türkiye’de koleksiyonerlerin kişisel estetik anlayışlarını sunmalarına olanak sağlayan ve sanat koleksiyonerliğinin geçirdiği dönemsel değişimleri ve bugününü de sunan Collectors’ Stories kitabının dağıtımı uluslararası öncü sanat kurum ve kuruluşlarına yapılacak. Collectors' Stories kitabı ile koleksiyonların ve eserlerin güncellikleri etrafında yeniden düşünürken geleceğin küratörleri ve sanat profesyonelleri için de benzersiz bir fırsat sunacak.

Serginin kitabında yer alan koleksiyoner ve koleksiyonlar arasında Leyla Alaton, Ahmet Aral, Mine ve Cem Bahadır, Mehmet Ali Bakanay, Berrak ve Nezih Barut, Rezzan Benardete, Hanzade ve Osman Boyner, Dr. Şükrü Bozluolçay, Banu Vargı Tümay - Büyük Efes Sanat Koleksiyonu, Büyükkuşoğlu Aile Koleksiyonu, Haro Cümbüşyan, Banu ve Hakan Çarmıklı, Demet ve Cengiz Çetindoğan, Suzan Sabancı Dinçer, Ayşe ve Saruhan Doğan, Gülin ve Emre Dökmeci, Elif Dürüst, Oya ve Bülent Eczacıbaşı, Tansa Mermerci Ekşioğlu, Sevda ve Can Elgiz, Nesrin Esirtgen, Özlem ve Naim Gençoğlu, Zeynep ve Fırat Gönenç, Emine ve Selim Gülçelik, Asuman ve Hüsnü Güreli, Cem Hakko, Can Has, Emin Hitay, Hüma Kabakçı, Ayşegül ve Doğan Karadeniz, Hatice ve Ferit Meriçten, Ari Meşulam, Naim Nihmet, Fazlı Özcan, Önder Öztarhan, Murat Özyeğin, Ayşegül ve Ömer Özyürek, Leyla Pekin, Arzu ve Ömer Sabancı, Sevil Sabancı, Vuslat Sabancı, Melis ve Hakan Salargil, Ali Selçuk, Erol Tabanca, Türkan ve Ziya Tacir, Lucette ve Mustafa Taviloğlu, Agah Uğur, Ayşe Umur, Freda ve İzak Uziyel, Murat Ülker, Şebnem ve Mahmut Ünlü, Erdinç Varlıbaş, Ergin Varlıbaş, Selim Varol, Tony Ventura, Şirin ve Neşet Yalçın, Arzuhan ve Mehmet Ali Yalçındağ, Zafer Yıldırım ve Cem Yılmaz bulunuyor.

Plugin Yeni Medya Bölümü: Bilim ve teknolojinin kesişim noktasında yer alan güncel sanat eserlerini sergilemeye adanmış Plugin, beşinci senesinde yeni medya sanatının dikkat çeken eserlerine ev sahipliği yapacak. Ceren ve Irmak Arkman’ın üçüncü kez küratörlüğünü üstlendiği Plugin, Siemens Ev Aletleri sponsorluğunda  “Natura Nova” başlıklı özel bir sergi ile karşımıza çıkacak. Natura Nova yeni medya sanatının bugünün ve geleceğin dünyasına dair sorularını ve cevaplarını ortaya koymayı hedefliyor. Sergi yeni ve değişen dünyamız ile bu dünyadaki yeni deneyimlerimizi en iyi şekilde yakalamayı hedefleyen yeni medya sanatı arasındaki diyaloğa bir bakış sunmaya çalışacak. Seçkinin tüm işleri doğa temsilinin tam olarak nasıl bir şey olması gerektiği sorusuna sanatçısının yeni ve kendine has cevabını ortaya koyacak. Serginin sanatçıları arasında ise; Felix Luque, Memo Akten, Onformative, Ryoichi Kurokawa, Semiconductor, Joanie Lemercier, Lia, Field, Sougwen Chung, İdil İlkin, Aziz + Cucher, Quayola bulunuyor.

Wind of Istanbul
Wind of Istanbul

Wind of Istanbul: Kurulduğu günden bu yana tıpkı sanat gibi zamandan bağımsız, yenilikçi ve öncü projeler hayata geçiren etkinliğin Ortak Sponsoru Ferko, CI çerçevesinde medya sanatçısı, yönetmen ve araştırmacı Refik Anadol’u sanatseverlerle buluşturacak. Sanatçının Türkiye’de bir ilk olma özelliğini taşıyan ve tamamen Ferko Signature için özel olarak tasarlanan data painting eseri; “Wind of Istanbul” İstanbul’un merkezinde hayata geçirilen Ferko Signature’da sanatseverlerin beğenisine sunulacak. Refik Anadol, “Wind of Istanbul” eserinde İstanbul’daki rüzgar bilgilerini yaklaşık 3x6 metrelik dijital bir tabloya sürekli değişen, interaktif resimler olarak yansıttı.

Ülker Çocuk Sanat Atölyesi: Çocukların çok yönlü gelişimine katkı sağlayan araçlardan birinin de sanat olduğuna inanan Yıldız Holding, Ülker Çocuk Sanat Atölyesi’ni CI’da bu yıl da hayata geçirecek. Çocukların hayal güçlerinin ve estetik duygularının gelişimini destekleyecek çalışmaların uygulanacağı atölyede, çocuklar uzman eğitmenlerle birlikte yeteneklerini keşfetme fırsatı bulacak. 2011 yılından beri farklı etkinliklerin içinde yer alan atölye, çocukların Burhan Doğançay, Hüsamettin Koçan gibi tanınmış sanatçılarla da bir araya gelmesine olanak sağladı.

BMW Art Car: Borusan Otomotiv, Türkiye Distribütörü olduğu BMW markası ile 2017 yılında ilk kez CI’ın Co-Sponsorluğunu üstleniyor. CI’ın 12. yaşını kutladığı bu sene Borusan Otomotiv’in Türkiye Distribütörü olduğu BMW, Güney Afrikalı sanatçı Ester Mahlangu’nun eseri olan 12. BMW Art Car’ı fuarda sergileyecek. BMW Art Car, yani Sanat Otomobili Projesi, ilk kez 1975 yılında Fransız yarış pilotu ve koleksiyoner Hervé Poulain’in, bir sanatçıyı davet ederek otomobil kaportasını bir kanvas olarak kullanmasını istediğinde yaratıldı.  BMW parçaları üzerine yapılan desenler, Afrika geleneği ile BMW ruhunu buluşturuyor. 

Yeme-İçme: d.ream fuar süresince yeni VIP salonunda ve yemek alanlarında Fenix ve Capricorn ile ziyaretçilere İstanbul’un gastronomik tatlarını sunacak.

Sponsorlar: Akbank, ekonomik büyümeyi desteklemenin yanı sıra, toplumun kültür ve sanat alanında da gelişimini öncelikli sorumlulukları olarak sahipleniyor. Sürdürülebilir kurumsal sosyal sorumluluk projeleriyle Türkiye’nin sosyal ve ekonomik gelişimine önemli katkı sağlıyor. Bu bağlamda, özgür ve özgün fikirlerin her alandaki gelişime ilham vereceğine inanan Akbank, Türkiye’nin en kapsamlı uluslararası çağdaş sanat fuarı Contemporary Istanbul’a 2007 yılından bu yana desteğini sürdürüyor.

25 yılı aşkın süredir modern tasarım anlayışı ve kaliteli üretim misyonu ile yurt içinde ve yurt dışında gerçekleştirdiği projeleriyle gayrimenkul sektörüne değer katan Ferko, 2015 yılından bu yana Contemporary Istanbul’u ortak sponsor olarak desteklemeye devam ediyor. Projelerini sanatla kesiştirmeye özen gösteren Ferko, bu özenini eşsiz mimarisi ile dikkat çeken dünyaca ünlü mimar Lord Norman Foster imzalı projesi Ferko Signature’da da gösteriyor. İstanbul'un en değerli bölgesi Levent’te konumlanan Ferko Signature, Ferko koleksiyonundaki değerli eserlerin yer alacağı Ferko Sanat’a ev sahipliği yapmaya hazırlanırken, özellikle genç sanatçıların eserlerini sergileyebilecekleri bir alan da yaratıyor. Çağdaş sanata dair pek çok  etkinliğe destek veren ve aynı zamanda Collectors’ Stories katılımcılarından olan Ferko, Türkiye’nin önde gelen koleksiyonerleri arasında yer alıyor.

Klasik ve çağdaş sanat alanında pek çok projeye destek olan Yıldız Holding bu yıl da etkinliğin ortak sponsoru oldu. Mutluluğun yolunun sanattan da geçtiğine inanan Yıldız Holding sanata olan desteğini devam ettiriyor.

CI, Türk Hava Yolları’nı yedinci kere resmi taşıyıcı sponsoru olarak duyurmaktan mutluluk duyuyor. Contemporary Istanbul’un 12’inci senesinde Türk Hava Yolları CI VIP konukları ve katılımcı galerileri için özel fiyatlar sunuyor.

Estetik tasarımı, ürünlerinde etkileyici yenilikler ile birleştiren Siemens Ev Aletleri, mimari tasarım ve metropoliten yaşama olan bağlılığını,  yaratıcı ve vizyoner buluşları ile tamamlayarak modern ev aletlerinin geleceğine yön veriyor. Bunu yaparken hayatın içindeki anları da zenginleştirerek bugünün ve yarının ev yaşamını yaratıyor. Bilim ve teknolojinin kesişim noktasında yer alan güncel sanat eserlerini sergilemeye adanmış Plugin bölümünün sponsorluğunu üstelenen Siemens Ev Aletleri, Contemporary Istanbul’un ziyaretçilerini tıpkı marka özünde olduğu gibi “heyecan verici olasılıklar”ın dünyasını deneyimlemelerini sağlayacak bir etkileyici bir gezintiye çıkarıyor.

CI, 12. edisyonunda yeni çözüm ortağı olarak Asya International Movers ile de işbirliği yapıyor.

12. CONTEMPORARY ISTANBUL TANITIM FİLMİ

Sayfa Yükleniyor...