1200'e yakın kiliseye adı verilen Aziz Vlas’ın mezarının bulunması için kazılar başladı

Hristiyanlığın önemli isimlerinden birisi olarak gösterilen ve Avrupa’da 1200 kiliseye ismi verilen Aziz Vlas’ın Sivas’taki mezarının tespiti için kazı çalışmaları başladı.

İHA 17.06.2020 - 13:00 | Son Güncelleme : 17.06.2020 - 14:57

1200'e yakın kiliseye adı verilen Aziz Vlas’ın mezarının bulunması için kazılar başladı

Hristiyanlık tarihinin önemli isimlerinden birisi olan Aziz Vlas’ın Sivas’ta Kaleardı Mahallesi’nde bulunan mezarının inanç turizmine kazandırılması için çalışma başlatmıştı. Çalışmalar kapsamında anıt mezarın bulunduğu bölgede Aziz Vlas’a ait mezarın tespiti için kazı başlatıldı.

Kaleardı Mahallesi Muhtarı Ayhan Elbay, mezarın yerinin tespiti için kazı çalışmalarının başladığını belirterek, “Doğma büyüme bu mahallede yaşıyorum. Üç dönemdir muhtarlık yapıyorum, çocukluğumuzdan beri burada Aziz Vlas’ın mezarının burada olduğunu söylüyorlar. Aziz Vlas’ın da ilk Müslüman, Hristiyanlardan olduğunu söylüyorlar. Bizim bildiğimiz bu. İnşallah mezar ortaya çıkar, tarihçesi açıklanır. Bizde detaylı bilgiye sahip oluruz. Şuan da mezarı bulmaya çalışıyorlar. Neler yaptığını, neler yaptığını bizde merak ediyoruz" dedi.

SİVAS PİSKOPOSUYDU

Sbasteli Vlas (Aziz Vlas), MS 280 ile 283 yılları arasında Sivas'ta doğduğu tahmin edilen ve Sivas piskoposu iken inançlarından vazgeçmediği için 316 yılında Romalılar tarafından işkence yapılarak öldürülmüştü. Aziz Vlas'ın birçoğu Fransa'da olmak üzere bin 200'e yakın kilisede ismi yaşatılıyor.

Sayfa Yükleniyor...