14. Bodrum Müzik Festivali başladı

14. Bodrum Müzik Festivali, 4 Ağustos’ta Şef Rengim Gökmen yönetimindeki Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrası eşliğinde Lauren Fagan ve Murat Karahan’ın sahne aldığı, yaklaşık 4 bin kişinin izlediği muhteşem bir opera gala konseriyle başladı. Festivalin Onur Ödülü ise dünyaca ünlü piyanistimiz Gülsin Onay’a verildi. Festivalin açılışını yapan Doğuş Grubu CEO’su Hüsnü Akhan, hedeflerinin Bodrum’u dünya çapında bir klasik müzik destinasyonu yapmak olduğunu söyledi.

05.08.2018 - 01:36 | Son Güncelleme : 05.08.2018 - 01:37

Doğuş Grubu kurucu destekçiliğinin yanı sıra, DenizBank’ın desteği, Turkcell’in ana sahne sponsorluğu, Audi ve D-Marin’in katkılarıyla düzenlenen 14. Bodrum Müzik Festivali, 4 Ağustos Cumartesi akşamı doyumsuz bir müzik ziyafetiyle kapılarını açtı. Müzik tutkunlarının heyecanla beklediği festivalin ilk konseri, D-Marin Turgutreis Turkcell Sahnesi’nde Şef Rengim Gökmen yönetimindeki Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrası’nın, soprano Lauren Fagan ve tenor Murat Karahan ile birlikte sahne aldığı, yaklaşık 4 bin kişinin izlediği opera gala konseriyle gerçekleşti.
Sanat Yönetmenliğini Tuğçe Tez’in üstlendiği Bodrum Müzik Festivali, beş gün boyunca müzikseverleri kucaklayan bir programla karşımıza çıkıyor. Festival bu yıl ilk kez bir araya gelen sanatçıların performanslarına sahne olurken; dinleyicilerin de “Türkiye’nin Genç Yetenekleri’ni keşfetmesine olanak sağlayacak.

14 YILDA 4 BİNİ AŞKIN MÜZİSYEN, 121 KONSER, 200 BİN İZLEYİCİ

Festivalin açılışını yapan Doğuş Grubu CEO’su Hüsnü Akhan, Bodrum Müzik Festivali’nin Türkiye’nin kült festivallerinden biri olma yolunda emin adımlarla ilerlediğini vurguladı. Hedeflerinin Bodrum’u klasik müzik konusunda dünya çapında bir destinasyon haline getirmek olduğuna işaret eden Akhan, “Doğuş Grubu olarak çok önemsediğimiz bu festival ile dünyada ilk defa bir marinada başlayan ve varlığını genişleterek sürdüren bir proje yarattık. Bu süre zarfında bugüne kadar 4 bini aşkın müzisyeni 121 konserde 200.000’den fazla müzikseverle buluşturduk. Zaman içinde içeriği ve alanı da genişleyerek sadece müzik tutkunlarına değil bölge halkına da katma değer sağlayan bir yapıya kavuştu. Dünyada müzikle anılan şehirler var. Montreal gibi, San Remo, New Orleans, Salzburg gibi… Bu şehirler 40 yılı, 50 yılı aşkın süredir geleneklerini sürdürebiliyor. Müzik sayesinde yüzbinlerce turisti ağırlayıp ülkelerinin turizmine değer katıyor. Benim hayalim; Bodrum’un da müzikle anılan müziğin süper ligi olarak adlandıracağımız bu şehirler arasında yer alması” şeklinde konuştu.

KÜLTÜR-SANAT FAALİYETLERİ BİZİM İÇİN SANAYİ VE HİZMET KADAR ÖNEMLİ

Doğuş Grubu olarak gerçek kalkınmanın toplumun tüm kesimleriyle birlikte olduğunda bir anlam ifade ettiğini kaydeden Akhan, “Bu inançla ‘Doğuş’tan iyi bir gelecek’ çatısı altında topladığımız kültür-sanat işlerimizi sanayi yatırımlarımız kadar önemsiyor ve sürdürülebilir projeler üretmeye özen gösteriyoruz” dedi.

Festivalin dünyaya açılması için grup dışından da desteklenmesi gerektiğine işaret eden Akhan, bu yılın ana destekçileri DenizBank ve Turkcell’e katkılarından dolayı teşekkür etti. Akhan, “Onların sayesinde sesimizi daha iyi duyurabiliyoruz, farklı ülkelerden misafirlerimizin sayısını artırabiliyoruz. Bu vesileyle DenizBank Finansal Hizmetler Grubu CEO’su Sayın Hakan Ateş ve Turkcell CEO’su Sayın Kaan Terzioğlu’na teşekkür ediyorum. Sizlerin desteği ile Bodrum’u gelecekte kalıcı bir müzik destinasyonu haline getirebileceğimize inanıyorum. İyi ki varsınız, bize güç ve şevk verdiniz” diye konuştu.

AÇILIŞ KONSERİ VE SANATÇILAR HAKKINDA:

14. Bodrum Müzik Festivalinin açılış konserini bu yıl Şef Rengim Gökmen yönetimindeki Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrası, soprano Lauren Fagan ve tenor Murat Karahan ile birlikte D-Marin Turgutreis Turkcell Sahnesi’nde yaptı.

2015’te Bolşoy Tiyatrosu’nda La bohème’de Rodolfo ve La Traviata’da Alfredo rollerinin ardından Carmen’deki Don Jose rolünün olağanüstü yorumuyla izleyicilerinin kalbinde taht kuran Murat Karahan. Manon Lescaut’daki rolüyle ününü zirveye taşıdı. Karahan, Devlet Opera ve Balesi genel müdürü olarak Türkiye’de operanın gelişmesine büyük katkılar sağladı.

Müzik eleştirmenleri tarafından “yorumuna samimiyet ve heyecan getiren zengin ve dramatik bir ses” olarak nitelendirilen Avustralyalı genç sopranoLauren Fagan, Covent Garden Jette Parker Genç Sanatçılar Programını tamamladıktan hemen sonra, Covent Garden’da sahnelenen Maskeli Balo’da Oscar, Aşk İksiri’nde Giannetta’yı, ayrıca Verbier Festivali’nde Donna Anna’yı oldukça başarılı bir biçimde seslendirdi.

Festival beş gün boyunca, Fazıl Say, Gülsin Onay, Murat Karahan, Christina Pluhar, Lauren Fagan, Alina Pogostkina, Víkingur Ólafsson ve Avi Avital gibi yıldızların yanı sıra; Sevil Ulucan, Hillel Zori, İbrahim Yazıcı, Erman Türkili, Çağ Erçağ, Gülru Ensari, Dorukhan Doruk, Camille Thomas ve Veriko Tchumburidze gibi virtüözleri de müzikseverlerle buluşturacak. Festival ayrıca Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrası, L’Arpeggiata, Olten Quartet ve LUDWIG Orkestrası gibi topluluklara da ev sahipliği yapacak.

Doğuş Grubu CEO’su Hüsnü Akhan, festivalin bu yılki onur ödülünü piyano virtüözü Gülsin Onay’a takdim etti.

Doğuş Grubu CEO’su Hüsnü Akhan, festivalin bu yılki onur ödülünü piyano virtüözü Gülsin Onay’a takdim etti.

PİYANİST GÜLSİN ONAY’A ONUR ÖDÜLÜ

Bu yıl festivalin ilkleri arasında, Fazıl Say’ın Güz Şarkıları albümünün Ece Dağıstan ve Güvenç Dağüstün performanslarıyla seslendirileceği ve tamamıyla Philip Glass’a adanmış bir program ile yeni neslin yıldız piyanisti Víkıngur Ólafsson’ın konuk edileceği Gece Konserleri dikkat çekiyor. Festivalin Onur Ödülü ise dünyaca ünlü piyanistimiz Gülsin Onay’a verildi. Festival komitesi bu yıl ayrıca, İstanbul Müzik Festivali ile işbirliğine giderek, Gülsin Onay ve film yönetmeni Murathan Özbek’in yer aldığı “Yolda” adlı çok disiplinli projeyi de izleyicilerle buluşturuyor.

FESTİVALİN İÇERİĞİ VE KAPSAMI GENİŞLEDİ

Festival bu yıl diğer yıllardan farklı olarak D-Marin Turgutreis dışında Bodrum’un simgesi haline dönüşmüş mekânlarında, ülkemizin adını yurtdışında başarıyla duyurmuş yıldız sanatçı ve topluluklarının konserlerinin yanı sıra, sinema gösterimleri ve klasik müzikle iç içe geçen rehberli turları da kapsayan farklı ve ayrıcalıklı bir programla müzikseverleri ağırlayacak.

SANATA Bİ YER D-MARİN TURGUTREİS’TE

Festival kapsamında, Doğuş Grubu’nun; 900’ü aşkın üniversite öğrencisinin çalışmalarına alan yaratan sosyal sorumluluk projesi “Sanata Bi Yer” platformuna ait işlerden bir seçki de D-Marin Turgutreis Marina Turkcell Sahnesi’nde sergilenecek.

ARA GÜLER’İN BODRUM TEMALI SEÇKİSİ THE MARMARA’DA

Ayrıca, Ara Güler Arşiv ve Araştırma Merkezi koleksiyonundan farklı dönemlere ait Bodrum temalı fotoğraf seçkisi de yine festival boyunca The Marmara Bodrum’da sanatseverlerle buluşacak. Sergi, 30 Eylül tarihine kadar The Marmara Bodrum’da görülebilecek.

BİLET GELİRLERİ TOHUM OTİZM VAKFI’NA

14. Bodrum Müzik Festivali’nin festivalin biletleri mobilet.com ve mobilet iOS uygulaması üzerinden alınabiliyor. Tüm bilet gelirleri Tohum Otizm Vakfı ve Bodrum Sağlık Vakfı’na bağışlanan festivalde bu sene Gülsin Onay’ın vereceği konserin bilet gelirleri de Uluslararası Gümüşlük Klasik Müzik Festivali’ne aktarılacak.

FESTİVAL HAKKINDA:

2005 yılından bu yana yapılan ve dünyada bir marinada gerçekleştirilen ilk festival olma özelliği taşıyan Bodrum Müzik Festivali kapsamında bugüne kadar 4 bini aşkın müzisyen121 konserde 200 binden fazla müzikseverle buluştu. Türkiye’de bugüne kadar açık havada kurulmuş ikinci en büyük sahneye sahip festivalde yaklaşık600 kişi görev alıyor.

Sayfa Yükleniyor...