Gerçek ismi Henry McCarty olan Billy the Kid’in silahşörlüğünden gelen şöhretinin aksine “centilmen sporu” olarak bilinen kriket oynarken çekilmiş fotoğrafı açık artırmaya çıkacak.

Fotoğrafta Billy the Kid ve arkadaşları 1878’de bir bahçede kriket oynarken objektife yansımış olarak görünüyor.

Bu nadir fotoğrafı koleksiyoner Randy Guijarro Kaliforniya’daki bir eskiciden 2010 yılında yalnızca 2 dolara almış. Fotoğraf San Francisco’daki Kagin’s müzayede evinde açık artırmayla satılacak. Fotoğrafın ortalama 5 milyon dolara alıcı bulabileceği tahmin ediliyor.

Kagin’s çalışanlarından David McCarthy; “Fotoğrafı ilk gördüğümüzde tabi ki şüpheyle yaklaştık. Bugüne kadarki tek Billy the Kid fotoğrafı vahşi batıdan günümüze kalan en önemli parçalardan birisi. Fotoğrafın orjinalliğini doğrulayabilmek için uzmanlardan her detayı değerlendirmelerini istedik.” şeklinde konuştu.

Billy the Kid'in bilinen ilk fotoğrafı
Billy the Kid'in bilinen ilk fotoğrafı

Billy the Kid’in ortaya çıkan ilk fotoğrafı Floridalı dolar milyarderi işadamı William Koch tarafından 2,3 milyon dolara yine açık artırma sonucunda satın alınmıştı.

BILLY THE KID KİMDİR?

Gerçek adı Henry McCarty olan ancak New Mexico’da William Bonney olarak da bilinen Billy the Kid 22 yaşında 1881’de 2 görevliyi öldürerek hapisten kaçmış ardından şerif Pat Garret tarafından vurularak öldürülmüştü.

Ölümünden geçen 130 yıl sonra Billy the Kid halen silah kullanımındaki ustalığı ile popüler sinema, edebiyat ve yayın dünyasına konu olmaktadır.