"2. Dünya Savaşı'nda Türkiye'nin Yahudi Politikası"

Avrupa ülkelerinin yaralı hafızalarıyla yüzleşme süreçlerine odaklanan “Hafıza Politikaları” serisinin sekizinci konferansı, tarihçiler İzzet Bahar ve Corry Guttstadt’ın katılımıyla gerçekleştirilecek.

Haberler - ntv.com.tr 23.03.2015 - 11:49

"2. Dünya Savaşı'nda Türkiye'nin Yahudi Politikası"

Nora Şeni’nin moderatörlüğünde düzenlenecek olan konferansta Bahar, “II. Dünya Savaşı’nda Fransa’daki Türk Yahudilerine Ne Oldu?”; Guttstadt ise, “Türkiye, Holokost ve Hafıza” başlıklı birer konuşma yapacak.
“Hafıza Politikaları” etkinlik serisi Nora şeni’nin bilimsel sorumluluğunda ve İstanbul Fransız Kültür Merkezi, Mémorial de la Shoah (Paris), Paris 8 Üniversitesi ve Anadolu Kültür’ün işbirliğiyle düzenlenmektedir.
Konferans dili Türkçe’dir. Giriş ücretsizdir.

İzzet Bahar doktora çalışmalarını 2012’de, University of Pittsburgh’da tamamladı. Bahar’ın son kitabı Turkey and the Rescue of European Jews (Routledge, 2015), kısıtlayıcı yasalar ve göçe zorlamayla başlayan ve II. Dünya Savaşı sırasında giderek Yahudilerin toplu imhasına dönüşen Nazi politikaları karşısında devrin Türk hükümetinin, Yahudi mülteciler ile Alman kontrolündeki Avrupa’da yaşayan Türk Yahudilerine karşı tutum ve politikasını irdeler.

Corry Guttstadt “Türkiye, Yahudiler ve Holokost” konulu doktorasını 2009’da, Universität Hamburg’da tamamladı; bu çalışması 2012’de Türkçe olarak İletişim Yayınları’ndan çıktı. Yad Vashem’deki (İsrail) arşiv ve araştırma merkezinde çalışmalarını sürdüren Guttstadt’ın, 1930-1940 yıllarında Avrupa’daki Türkiye Yahudilerinin anılarını konu alan son kitabı, Beate Klarsfeld Foundation tarafından yayımlanacak.

Nora Şeni Université Paris 8’te profesör olarak görev yapıyor. Güncel Türkiye politikaları üzerine makaleleri Le Monde ve Libération gazetelerinde yayımlanıyor. 2013’te Hérodote dergisi için “Géopolitique de la Turquie” [Türkiye’nin Jeopolitikası] sayısını hazırladı. Şeni’nin, tarih ve hafıza, Osmanlı ve Türk kenti, kentte cinsel ve dinsel ayrımcılık, Osmanlı ve Türkiye’de azınlıklar, kent ve kültür gibi konularda araştırma ve yayınları bulunuyor.

Sayfa Yükleniyor...