20. Randevu İstanbul Uluslararası Film Festivali'nin programı belli oldu

Türkiye Sinema ve Audiovisuel Kültür Vakfı (TÜRSAK) tarafından bu yıl 20. kez gerçekleştirilecek olan Randevu İstanbul Uluslararası Film Festivali fark yaratacak etkinlikleri ve yeni bölümleriyle sinemaseverlerle buluşmaya hazırlanıyor.

29.11.2017 - 09:01 | Son Güncelleme : 29.11.2017 - 09:15

ozel gosterim-22.jpg

Türkiye Sinema ve Audiovisuel Kültür Vakfı’nın (TÜRSAK) T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın desteğiyle gerçekleştireceği 20. Randevu İstanbul Uluslararası Film Festivali’nin programı belli oldu.

1-7 Aralık tarihleri arasında 20. yaşını kutlayacak olan Randevu İstanbul Uluslararası Film Festivali, geçtiğimiz yıl çok ilgi gören “Gastronomi Randevusu” ve “Odak Ülke” bölümlerinin yanı sıra bu yıl dünya sinemasının yeni öneklerinin yer aldığı bir dizi özel gösterim; yerli sinemadaki yeni yönetmenlere dikkat çekmeyi hedefleyen “İlk Randevu” bölümü; 14. Geleceğin Sineması yarışmasında finale kalan 19 öğrencinin TÜRSAK Vakfı ve T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın sağladığı destekle hayata geçirdiği kısa filmlerin yer aldığı  “Geleceğin Sinemacıları” bölümü ve Çin yapımı 22 yeni kısa filmin sunulacağı “Çin’den İnsan Manzaraları” bölümleri ile seyirci karşısına çıkacak.

ONUR ÖDÜLLERİ VE 20. YIL KUTLAMASI

Randevu İstanbul Uluslararası Film Festivali geleneksel Onur Ödülü bu yıl sinemamızın değerli yapımcı ve yönetmeni Necip Sarıcı’ya sunulacak. Necip Sarıcı’nın yapımcılığını üstlendiği bir klasik, Metin Erksan’ın filmi “Kuyu” bu vesileyle bir kez daha festival kapsamında seyirciyle buluşacak.

TÜRSAK Vakfı’nın kültüre ve sanata katkılarıyla fark yaratan isimleri onurlandırmak amacıyla geçen yıl hayata geçirdiği TÜRSAK Kültüre ve Sanata Yüksek Katkı Ödülü’nün bu yılki sahipleri ise Eczacıbaşı Yönetim Kurulu Başkanı Bülent Eczacıbaşı ve yazar Doğan Hızlan. Randevu İstanbul Uluslararası Film Festivali Onur Ödülü ve TÜRSAK Kültüre ve Sanata Yüksek Katkı Ödülleri 4 Aralık Pazartesi akşamı Soho House Istanbul Big Room’da düzenlenecek olan tören ile sahiplerine takdim edilecek. Gecede ayrıca Randevu İstanbul’un “20. Yıl Kutlaması” gerçekleştirilecek.

10 FİLM SEÇKİSİ 

Her yıl farklı bir ülkenin sinemasını mercek altına alan Randevu İstanbul Uluslararası Film Festivali 20. yılında günümüz “Çin Sineması”na odaklanıyor.

CRI (China Radio International) iş birliğiyle gerçekleştirilen “Çin’e Bak, Dünyayı Gör” adlı bu bölüm kapsamında Festival, günümüz Çin Sineması'ndaki film üretimini tüm çeşitliliğiyle yansıtmayı hedefleyen 10 yeni filmden oluşan bir seçkiyi seyirciyle buluşturacak. Festivale konuk olacak film ekiplerinin katılımıyla gerçekleştirilecek olan gösterimlerden sonra film ekipleri izleyicilerle buluşacak.

01-07 Aralık tarihleri arasında gerçekleştirilecek festivalde 60’a yakın film Cinemaximum Zorlu Center ve SALT Galata salonlarında seyirciyle buluşacak. 
01-07 Aralık tarihleri arasında gerçekleştirilecek festivalde 60’a yakın film Cinemaximum Zorlu Center ve SALT Galata salonlarında seyirciyle buluşacak. 

ÖZEL GÖSTERİMLER

T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın desteği ile gerçekleştirilen festivalde bu yıl dünya sinemasının seçkin örneklerinden oluşan bir seçki festival kapsamında düzenlenecek bir dizi özel gösterimle seyirci karşısına çıkacak.

GASTRONOMİ RANDEVUSU’NDA SİNEMA VE YEMEK TUTKUSU 

Geçtiğimiz yıl ilk kez İstanbullu sinemaseverlere beyazperdede bir ziyafet sunan “Gastronomi Randevusu”, bu yıl da dünya gastronomi gündeminin nabzını tutan filmlerle izleyicinin karşısında olacak.

Soho House İstanbul’un katkılarıyla gerçekleştirilen 20. Randevu İstanbul Uluslararası Film Festivali Gastronomi Randevusu bölümünde bu yıl 7 yeni film seyirciyle buluşuyor. Ancak bu defa buluşma sadece beyazperdede kalmıyor. Programdaki filmlerden bazıları için düzenlenecek özel şef yemeklerinde izleyiciler, filmden yola çıkılarak hazırlanan menüleri tatma fırsatı bulacak.

GELECEĞİN SİNEMACILARI

“Sinema Öğrencilerinin Kısa Film Projelerini Destekleme Yarışması” nda ilk 20’ye kalan genç sinemacılar hayallerini beyazperdeye aktarmaları için 14. Geleceğin Sineması yarışmasında ödüllendirilmişlerdi. Yapım desteği ve Fono Film'den post-prodüksiyon desteği alan 20 film, 20. Randevu İstanbul Uluslararası Film Festivali’nde seyirciyle buluşuyor.

İLK RANDEVU

Geçtiğimiz yıl ilk filmleriyle dikkat çekici bir başarı gösteren yeni sinemacıları bir kez daha seyircinin dikkatine sunmayı amaçlayan bu bölümde TÜRSAK tarafından düzenlenen 2. Denizbank İlk Senaryo İlk Film yarışmasında En İyi İlk Film Ödülü kazanan Ceylan Özgün Özçelik’in filmi Kaygı, aynı yarışmada jürinin en iyi ilk üç film arasında değerlendirdiği Özgür Sevimli imzalı Murtaza ve İlker Savaşkurt imzalı Damat Koğuşu filmleri ve yine geçtiğimiz yılın en ilgiye değer filmlerinden olan Mehmet Sertan Ünver imzalı Blue seyirciyle buluşacak.

FESTİVAL AFİŞİNDE 'BAYKUŞ'

Randevu İstanbul'un bu yılki afişinde, sinemadaki renkliliği ve çeşitliliği gözlemlemek ve keşfetmek teması göze çarpıyor. “Bilgelik” ve “yenilikçi yaklaşım”ı simgeleyen tasarımdaki “baykuş” figürü tüm sinemaseverleri Randevu İstanbul'da keşfetmek için perdeye bakmak üzere sinema salonlarına çağırıyor. 

“20. Randevu İstanbul Uluslararası Film Festivali”, çağdaş sinemanın iyi örneklerini, 2017'de dünya festivallerinde boy gösteren, seyirciyi ve eleştirmenleri perdeye kilitleyen, sinema aşkını tazeleyen, birbirinden çarpıcı, yeni filmleri keşfetmek için 1-7 Aralık haftasında seyirciyi sinema salonlarına davet ediyor.

Sayfa Yükleniyor...