NTV

21. Yapı Kredi Afife Tiyatro Ödülleri için adaylar açıklandı

Anadolu Ajansı

Sanat

Bu yıl 21. kez verilecek olan Yapı Kredi Afife Tiyatro Ödülleri'nin aday isimleri belirlendi. Rahmi Koç Müzesi'nde Haldun Dormen ev sahipliğinde gerçekleştirilen basın toplantısında konuşan jüri başkanı Prof. Dr. Merih Tangün, bu yıl tiyatro sezonunun çok yoğun ve keyifli geçtiğini söyledi.

Bu yıl 21. kez verilecek olan Yapı Kredi Afife Tiyatro Ödülleri'nin aday isimleri belirlendi.

Rahmi Koç Müzesi'nde Haldun Dormen ev sahipliğinde gerçekleştirilen basın toplantısında konuşan jüri başkanı Prof. Dr. Merih Tangün, bu yıl tiyatro sezonunun çok yoğun ve keyifli geçtiğini söyledi.

Tangün, tiyatronun hayatın güzelliklerini hatırlattığını dile getirerek, "Tiyatromuzu ileriye taşıyan tüm tiyatro emekçilerine, Yapı Kredi Afife Tiyatro Ödülleri adına şükranlarımı sunuyorum. Tiyatromuz her sene büyüyor, her yıl gelişiyor. Bu bizi birbirimize daha fazla yaklaştırıyor" dedi.

Prof. Dr. Merih Tangün, İstanbul çapında ilk kez sergilenen 150 oyun içinden seçmeler yaptıklarını söyledi.
Prof. Dr. Merih Tangün, İstanbul çapında ilk kez sergilenen 150 oyun içinden seçmeler yaptıklarını söyledi.

Türk tiyatrosunun her yıl genç yeteneklere kucak açtığının altını çizen Tangün, şöyle devam etti:

"Bu sebepledir ki kendini de genç tutuyor tiyatro. Daha fazlasını başarabilmek ve daha iyi koşullarda sanatımızı icra edebilmek için aslında herkesin desteğini almamız lazım. Bunun için eminim herkes bir yandan bunun için bir şeyler yapıyor ama bizim ödüllerimiz bu anlamda çok uzun yıllardır Türk tiyatrosuna destek olan Yapı Kredi'ye tiyatro camiamız adına bir kez daha teşekkürlerimi sunuyorum."

Tangün, İstanbul çapında ilk kez sergilenen 150 oyun içinden seçmeler yaptıklarını belirterek, "Müthiş bir rakam bu. Hem tiyatro adına, hem de oyunlar adına. İlk kez sahnelenen oyunları bilet satın alarak izledik. En az 9 jüri üyesinin izlemiş olduğu oyunlar değerlendirildi bu süreç sonunda" ifadelerini kullandı.

11 ANA DAL İLE 4 ÖZEL DALDA ÖDÜL VERİLECEK

"Yılın En Başarılı Prodüksiyonu" kategorisinde, Studio Oyuncuları'nın "Godot'yu Beklerken", Bakırköy Belediye Tiyatroları'nın "Gülünç Karanlık" oyunu, Dot Tiyatrosu'nun "Nefesinizi Nasıl Tutarsınız?" oyunu, Craft Tiyatrosu'nun "Yen" oyunu, Fiziksel Tiyatro Araştırmaları'nın "Şatonun Altında" oyunları aday olarak yer aldı.

"Yılın En Başarılı Yönetmeni" adayları arasında, "Godot'yu Beklerken" oyunu ile Şahika Tekand, "Gülünç Karanlık" ile Nurkan Erpulat, "Nefesinizi Nasıl Tutarsınız?" ile Murat Daltaban, "Yen" ile Çağ Çalışkur, "Akciğer" oyunuyla da Mehmet Birkiye belirlendi.

Dot Tiyatrosu'nun 'Nefesinizi Nasıl Tutarsınız?' oyunu üç dalda Afife Ödülleri'ne aday. 
Dot Tiyatrosu'nun 'Nefesinizi Nasıl Tutarsınız?' oyunu üç dalda Afife Ödülleri'ne aday. 

"Yılın En Başarılı Erkek Oyuncusu" kategorisinin adayları, "Yen" oyunundaki performansı ile Bora Akkaş, "Vanya, Sonya, Maşa ve Spike" ile Şerif Erol, "Karıncalar-Bir Savaş Vardı" oyunu ile Mert Turak, "Godot'yu Beklerken" ile Cem Bender, "Gülünç Karanlık" ile de Alican Yücesoy oldu.

"Yılın En Başarılı Kadın Oyuncusu" kategorisinde "Yutmak" oyunu ile Merve Dizdar, "Akciğer" oyunu ile Nergis Öztürk, "Şatonun Altında" oyunu ile Pınar Akkuzu, "Gülünç Karanlık" adlı oyun ile Elif Ürse, "Nefesinizi Nasıl Tutarsınız?" adlı oyunla Gizem Güçlü yer alıyor.

"Yapı Kredi Afife Tiyatro Ödülleri" kapsamında verilen özel ödüllerde ise "Cevat Fehmi Başkut Özel Ödülü" Murat Mahmutyazıcıoğlu'na, "Haldun Dormen Özel Ödülü Hedwıg ve Angry Inch'e, "Yapı Kredi Özel Ödülü" Ayla Algan'a, "Muhsin Ertuğrul Özel Ödülü" ise Işıl Kasapoğlu'na takdim edilecek. 

Toplam 11 ana, 4 özel kategoride verilecek olan ödüller 24 Nisan'da, Haliç Kongre Merkezinde gerçekleştirilecek törenle sahiplerini bulacak.

ETİKETLER