3. İstanbul Tasarım Bienali'nde son hafta

3. İstanbul Tasarım Bienali, 20 Kasım’da sona eriyor. Beatriz Colomina ve Mark Wigley küratörlüğünde “BİZ İNSAN MIYIZ?: Türümüzün Tasarımı: 2 saniye, 2 gün, 2 yıl, 200 yıl, 200.000 yıl” başlığıyla gerçekleştirilen bienali görmek için son hafta.

ntv.com.tr 15.11.2016 - 16:35

3. İstanbul Tasarım Bienali'nde son hafta

Kapılarını açtığı 22 Ekim tarihinden bu yana büyük ilgi gören 3. İstanbul Tasarım Bienali son haftasına girdi. Etkinlikleriyle tüm şehre yayılan 3. İstanbul Tasarım Bienali’nin Galata Özel Rum İlköğretim Okulu, Studio-X Istanbul, Depo ve İstanbul Arkeoloji Müzeleri’ndeki sergileri 20 Kasım Pazar günü sona eriyor. Bomontiada’da yer alan Alt Sanat Mekanı’ndaki bienal sergisi ise 4 Aralık Pazar gününe kadar devam edecek.  

İnsanın 200.000 yıl boyunca tasarımla kurduğu ilişkiyi, arkeolojiden son teknolojiye, tıptan mimarlığa, bilimden iletişime birçok farklı alanda inceleyen 3. İstanbul Tasarım Bienali’nde, 50’nin üzerinde ülkeden 250’nin üzerindeki tasarımcı, mimar, sanatçı, koreograf, tarihçi, arkeolog, nörolog ve bilim insanının 70’in üzerinde projesi yer alıyor. 

Bienal etkinlikleri son haftasında devam ediyor

3. İstanbul Tasarım Bienali sergilerinin yanı sıra panel, söyleşi, atölye çalışmaları ve şehrin tamamına yayılan sokak etkinlikleriyle son haftasında “tasarımı” tartışmaya devam ediyor. Paşabahçe Mağazaları OMNIA koleksiyonundan Ayşe Birsel’in tasarımı olan yerleştirme ise Kanyon Büyükdere Meydanı’nda bienal bitene kadar görülebilir.

SON HAFTA ETKİNLİKLERİ

Panel: Bir Gezegen Tasarlamak: Mars / İnsanlık Tarihinin En Büyük Macerası mı Hadsizliği mi?

16 Kasım Çarşamba, 17.00, Galata Özel Rum İlköğretim Okulu

16 Kasım Çarşamba günü saat 17.00 ile 19.00 arasında Galata Özel Rum İlköğretim Okulu’nda yürütücülüğünü gazeteci Emin Çapa’nın yapacağı “Bir Gezegen Tasarlamak: Mars / İnsanlık Tarihinin En Büyük Macerası mı Hadsizliği mi?” başlıklı panele İstanbul Üniversitesi, Astronomi ve Uzay Bilimleri bölümünden Fuat Korhan Yelkenci ve Bilgi Üniversitesi, Kültürel İncelemeler bölümünden Bülent Somay katılacak.

Seminer: Olağanüstü Geçmişin Medya Arkeolojisi: Ortadoğu ve Gelecekçilik

19 Kasım Cumartesi, 14.00, Alt Sanat Merkezi

19 Kasım Cumartesi günü saat 14.00 ile 17.00 arasında bomontiada’daki Alt Sanat Mekanı’nda Olağanüstü Tasarımların Medya Arkeolojisi projesinin sahipleri Prof. Jussi Parikka’nın yürütücü ve Dr. Ayhan Ayteş’in konuşmacı olarak katılacağı Prof. Laura Marks ve Dr. Azadeh Emadi’nin de kendilerine eşlik edeceği “Olağanüstü Geçmişin Medya Arkeolojisi: Ortadoğu ve Gelecekçilik” semineri gerçekleştirilecek. 

 

Atölye: Speculative Design, Baghdad 800 – Istanbul 2048

20 Kasım Pazar, 13.00, Studio-X Istanbul

20 Kasım Pazar günü saat 13.00 ile 17.00 arasında ise Studio-X Istanbul’da Ayhan Ayteş’in Jussi Parikka ile birlikte yürütücülüğünü yapacağı “Speculative Design, Baghdad 800-Istanbul 2048” başlıklı bir atölye çalışması gerçekleştirilecek. İslami ve Ortadoğulu teknoloji ve tasarım mirasıyla ilişki kuran alternatif geçmişler, gelecekler ve tasarım kurguları hakkında soruların yanıtlanacağı atölyeye katılmak isteyen tasarımcılar ve sanatçıların bizinsanmiyiz.iksv.org/etkinlikler adresinden başvuru formunu doldurmaları gerekiyor.

İstanbul Tasarım Bienali’nden “geleceğin tasarımcıları”na özel atölyeler: “Gezegenimiz için... hayal et/düşün/tasarla”

Galata Özel Rum İlköğretim Okulu’nda, ALLIGATOR Boya ve BASF eş sponsorluğunda düzenlenen, çocuk ve gençlik atölyeleri bienalin a ve gençlere yönelik ücretsiz atölyeler bienalin son haftasında da devam ediyor. Informel Eğitim-cocukistanbul tarafından geliştirilen “Gezegenimiz için... hayal et/düşün/tasarla” başlıklı atölyelerde, farklı yaş gruplarından çocuklar ve gençler, sergiyi gezerek, yaşanabilir ve sürdürülebilir bir gelecek için tasarımın bugünkü rolünü sorgulayan çalışmalar yapacak. Aileleriyle birlikte Galata Özel Rum İlköğretim Okulu’ndaki sergiyi ziyaret eden çocuklar ve gençler, 19 Kasım Cumartesi günü, 11.00-17.00 saatleri arasında gerçekleştirilecek serbest etkinliklere rezervasyonsuz olarak katılabilirler.

“Geleceği Giydirmek” sergisi 

3. İstanbul Tasarım Bienali kapsamında, H&M sponsorluğunda, İsveç Başkonsolosluğu ve İsveç Enstitüsü’nün işbirliğiyle, “Moda Tasarımında Sürdürülebilirlik” başlıklı bir atölye çalışması gerçekleştirildi. Haziran 2016’da gerçekleştirilen atölyelerde, 20 moda ve tasarım öğrencisi, geri dönüştürülebilir malzemelerden sürdürülebilir tasarımlar hazırladı. Türkiye ve İsveç’ten önde gelen isimlerin yer aldığı jürinin belirlediği projeler, adını atölyenin danışmanlığını da yürüten Demirden Design ve Melis Pilavcı’nın belirlediği, “Geleceği Giydirmek” başlıklı sergi kapsamında, Pattu Mimarlık’ın hazırladığı özgün yaklaşımla, 4 Aralık tarihine kadar ADAHAN İstanbul Hotel’de görülebilir.

 

TASARIM BİENALİ’NDE HAFTANIN ETKİNLİK TAKVİMİ

GALATA ÖZEL RUM İLKÖĞRETİM OKULU

16 Kasım Çarşamba

17.00-19.00 Panel, Bir Gezegen Tasarlamak: Mars / İnsanlık Tarihinin En Büyük Macerası mı Hadsizliği mi?

Emin Çapa (yürütücü), Fuat Korhan Yelkenci (İstanbul Üniversitesi, Astronomi ve Uzay Bilimleri, Bülent Somay (Bilgi Üniversitesi, Kültürel İncelemeler)

 

ALT SANAT MEKANI

19 Kasım Cumartesi

14.00-17.00 Seminer: Olağanüstü Geçmişin Medya Arkeolojisi: Ortadoğu ve Gelecekçilik

Prof. Jussi Parikka (yürütücü), Prof. Laura Marks, Dr. Ayhan Ayteş, Dr. Azadeh Emadi

 

20 Kasım Pazar

13.00-17.00 Atölye | SPECULATIVE DESIGN, BAGHDAD 800 – ISTANBUL 2048

Eğitmen: Ayhan Ayteş, Jussi Parikka ile.

 

Yaratıcı Mahalleler ve Paralel Etkinlikler

17 Kasım, 18.00-20.30, ICA Home NispetiyeOn

Etkinlik ­| Magis: Tasarımda 40. Yıl

19 Kasım, Zorlu PSM Fuaye

Alışveriş Etkinliği ­| Istanbul Designer’ Pop Up Day

Rehberli turlar

Bienal süresince cuma günleri ve hafta sonları gerçekleşecek rehberli turlarla bienali daha yakından keşfedebilirsiniz. Rehberli turlar, Galata Özel Rum İlköğretim Okulu ve Alt Sanat Mekanı’nda düzenleniyor. Üniversite öğrencileri cuma günleri bienal sergilerini, Zorlu Holding sponsorluğunda, ücretsiz rehberli turla gezebiliyor. Bienalde bu yıl ilk defa işitme engellilere yönelik olarak işaret dili ile yapılacak rehberli turlar da gerçekleştirilecek.

 

Bienalin açık olduğu gün ve saatler

Galata Özel Rum İlköğretim Okulu / Studio-X Istanbul / Depo

Pazartesi hariç her gün 10.00-19.00

Alt Sanat Mekanı

Salı-Cumartesi arası 13.00-21.00

Pazar günleri 11.00-19.00

İstanbul Arkeoloji Müzeleri, Assos Salonu

Her gün 9.00-17.00

Sayfa Yükleniyor...