TÜYAP Tüm Fuarcılık Yapım A.Ş. tarafından Türkiye Yayıncılar Birliği işbirliği ile hazırlanan 35. Uluslararası İstanbul Kitap Fuarı’na 800 yayınevi ve sivil toplum kuruluşu katılacak; duar boyunca söyleşi, panel, şiir dinletileri ve çocuk etkinlikleriyle birlikte 300 etkinlik gerçekleştirilecek.

FUARIN TEMASI “FELSEFE VE İNSAN”

Ana temanın “Felsefe ve İnsan” olduğu fuarda Türkiye Felsefe Kurumu ve TÜYAP tarafından özellikle farklı yaş gruplarına yönelik çocuk ve gençlik etkinlikleri düzenlenecek. Çocuklara yönelik “Eğitim Hakkı”, “Farklılıklar”, “Eleştirel Okuma ve Düşünme” üzerine atölye çalışmaları gerçekleştirilecek.

Felsefe teması kapsamında yurt dışından çocuk kitabı yazarları Brigitte Labbé ve Oscar Brenifier ise fuarın konukları arasında. Labbé, 18 Kasım Cuma ve 19 Kasım Cumartesi günü çocuklara ve ebeveynlere yönelik iki ayrı atölye çalışması ve söyleşi gerçekleştirecek. Oscar Brenefier ise 13 Kasım Pazar günü çocuklarla felsefe üzerine bir söyleşi düzenleyecek.

ONUR KONUĞU ALMANYA

Onur konuğunun Almanya olduğu İstanbul Kitap Fuarı’na Almanya’dan 30 yayınevi katılırken, 40’a yakın etkinlik gerçekleştirilecek. “Sözcüklerin Etkisi-Worte Bewegen” sloganıyla fuara konuk olan Almanya’nın, modern Almanca edebiyatından çocuk etkinliklerine geniş bir yelpazede hazırladığı program üç ayrı alanda düzenlenecek: Konferans salonları, 1 no’lu holde yer alan Almanya Ulusal Standı ve yine aynı holdeki etkinlik alanı.

ALMANCA KİTAP STANDI

“Onur Konuğu Almanya” etkinlikleri kapsamında 14 Kasım Pazartesi günü Türkiye ve Almanya Yayıncılar buluşması gerçekleşirken, aynı gün Almanya’da Yayıncılık Trendleri, Çocuk Yayıncılığı ve Okuma’nın Geleceği ve Bağımsız Yayıncılık üzerine paneller gerçekleştirilecek. Uluslararası Salon’da yer alan Almanya standı fuarın ilk dört günü, 12-15 Kasım tarihleri arasında ziyaret edilebilirken okurlar, Almanca kitapları ise fuar süresince 2 no’lu salonda yer alan Alman Kitabevi standında bulabilecekler.

35. Uluslararası İstanbul Kitap Fuarı’nın onur yazarı Prof. Dr. Ioanna Kuçuradi olarak belirlenirken, Kitap Fuarı, TÜYAP Tüm Fuarcılık Yapım A.Ş. tarafından düzenlenen 26. Uluslararası İstanbul Sanat Fuarı ARTİST 2016 ile eş zamanlı gerçekleştiriliyor.