4 Mart'ta kadınlar Vikipedi'ye içerik yazacak

“Herkesin katkıda bulunabildiği Özgür Ansiklopedi” Vikipedi (Wikipedia) içeriklerindeki cinsiyet eşitsizliğini dengelemek ve daha fazla kadın içeriği eklemek için 8 Mart haftası boyunca Vikimaraton etkinliği düzenleniyor. Art+Feminism topluluğunun dünya çapında düzenlediği Vikimaraton etkinliklerinin bir ayağı olarak, 4 Mart’ta ikinci kez İstanbul’da kadınlar Vikipedi’ye içerik ekleyecek.

ntv.com.tr 28.02.2017 - 16:57 | Son Güncelleme : 28.02.2017 - 16:58

wikipedia.jpg

Art+Feminism topluluğunun, müşterek bilgi kaynaklarında kadınların görünürlüğünü artırmaya yönelik Vikimaratonlarının dördüncüsü, bu sene de aralarında İstanbul’un da olduğu 100’e yakın şehirde gerçekleşecek.

2011 yılındaki Wikimedia Vakfı araştırması, içeriğinin yazarlarının %10’undan azının kadın olduğunu ortaya çıkardı. “Herkesin katkıda bulunabildiği Özgür Ansiklopedi” Vikipedi’deki mevcut cinsiyet eşitsizliğini dengelemek, kadınlar üzerine ve(ya) kadınlarca üretilmiş içeriği desteklemek amacı ile yola çıkan Art+Feminism topluluğunun, 8 Mart haftası boyunca gerçekleşecek Vikimaraton etkinliklerinin bir ayağı da ikinci kez İstanbul’da, 4 Mart Cumartesi günü öğleden sonra düzenleniyor.

KADINLAR, KADIN ESERLERİ KÜTÜPHANESİ'NDE BULUŞACAK

Kadın Eserleri Kütüphanesi ve Bilgi Merkezi Vakfı'nın Fener'de yer alan tarihi binasında, mimar ve editör Yağmur Yıldırım tarafından düzenlenen ve vakıfça desteklenen etkinlik, Wikimedia Topluluğu Kullanıcı Grubu Türkiye (WMTR) işbirliğinde gerçekleşecek. Bir günlük “düzenleme maratonu”nda, Vikipedi’ye madde girişi ve düzeltmesi yapılarak hem kadın içeriğinin artırılması, hem de konu üzerine gündem oluşturulması gözetiliyor. Etkinlik, tüm cinsiyetlerden ve cinsel yönelimlerden katılımcıları ve içeriklerini davet ediyor. Mümkünse dizüstü bilgisayarlarını getirmeleri istenen katılımcıların; feminist sanat, kadın sanatçılar, kadın hareketi, feminist düşünce gibi konulara temastaki katkıları bekleniyor. Vikipedi kullanımını bilmeyen katılımcılara bilgilendirici sunumlar ve gün boyunca yaratmayı hedeflediği söyleşi ve tartışma ortamı ile de mekânın kapısı herkese açık.

ETKİNLİK DÜNYADA 100'E YAKIN ŞEHİRDE YAPILACAK

Bu yıl üçüncüsü düzenlenen uluslararası Art+Feminism Vikimaraton etkinlikleri, 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü haftası içinde, bir gün süre ile gerçekleşiyor. 2014 yılından bu yana, beş kıtada toplam 280’in üzerindeki Art+Feminism etkinliğinde 4600 katılımcı, Vikipedi’de 5000’e yakın madde ile katkı sağladı. 600 katılımcı ile 31 mekânda yola çıkan ilk Vikimaraton’un düzenleyicilerinin çabaları, onların Foreign Policy’nin “Öncü Küresel Düşünürler/Leading Global Thinkers” listesinde yer almalarını sağladı.

Art+Feminism sanatçılar, küratörler, yazarlar, editörler, kütüphaneciler, Vikipedistler, uzmanlar ve meraklıların işbirliğinin ürünü; ortak bilgiye müşterek bir katkı girişimi amacı taşıyor. Etkinliğin tohumları Siân Evans (Art Libraries Society of North America’s Women ve Art Special Interest Group), Jacqueline Mabey (failed projects) ve Michael Mandiberg tarafından, Professional Organization for Women in the Arts (POWarts) ve The Museum of Modern Art (MoMA) işbirliğinde atıldı. Art+Feminism bu yıl tüm dünyada, aralarında London Royal Academy of Arts, MOCA Detroit, Washington National Museum of Women in the Arts, Paris Archives Nationales, National Library of Wales, Mexico City Museo Universitario Arte Contemporáneo’nun da olduğu 100’e yakın mekânda gerçekleşecek.

KATILIMCILAR BİLGİLENDİRİLECEK

Katılımcıların, artandfeminism.org/find-an-event üzerinden, detaylarına da ulaşabilecekleri İstanbul etkinliğine kayıt olmaları bekleniyor. Etkinlik 4 Mart Cumartesi günü saat 14.00’te, bilgilendirici sunumlarla birlikte başlayacak ve kütüphane 20.00’ye kadar açık olacak. 

Sayfa Yükleniyor...