43. İstanbul Müzik Festivali'nin programı açıklandı

İstanbul Kültür Sanat Vakfı (İKSV) tarafından Borusan Holding sponsorluğunda düzenlenen 43. İstanbul Müzik Festivali, bu yıl da müzikseverlere dopdolu bir program sunuyor.  İstanbul Müzik Festivali’nin bu yılki programı, 3 Şubat Salı sabahı düzenlenen bir basın toplantısıyla açıklandı.

NTV Haber 22.05.2015 - 14:41

43. İstanbul Müzik Festivali'nin programı açıklandı

Festival sponsorluğunu 2006 yılından bu yana Borusan Holding’in üstlendiği İstanbul Müzik Festivali, bu yıl “Kültürel Manzaralar” temasıyla 31 Mayıs-29 Haziran 2015 tarihleri arasında gerçekleştirilecek. 43. İstanbul Müzik Festivali’nin programı, İKSV’nin resmi konaklama sponsoru Martı Istanbul Hotel’de düzenlenen bir basın toplantısıyla açıklandı. Basın toplantısına, konuşmacı olarak, İstanbul Müzik Festivali Direktörü Yeşim Gürer Oymak ve Borusan Kocabıyık Vakfı Genel Sekreteri Canan Ercan Çelik katıldı.

İstanbul Müzik Festivali Direktörü Yeşim Gürer Oymak konuşmasında bu yılki festivalin teması ve programına dair bilgi verdi. Ayrıca, geçtiğimiz yıl “Pazar Klasikleri” adı altında büyük ilgi gören ücretsiz açık hava konser serilerinin, bu yıl daha da zenginleştirilerek “Hafta Sonu Klasikleri” olarak müzikseverlere ulaştırılacağını açıkladı.

Toplantıda konuşan Borusan Kocabıyık Vakfı Genel Sekreteri Canan Ercan Çelik ise “Ülkemizde sanat ve kültürü destekleme çalışmalarımızın bir parçası olarak müziğin yaygınlaşmasına, daha geniş kitleler tarafından sevilmesine ve farklı kültürlerle aramızda köprü oluşturmasına yönelik yatırımlar yapmak başlıca misyonlarımızdan biri. Bunu bizlere miras bırakan Kurucu ve Onursal Başkanımız merhum Asım Kocabıyık’ın liderliğinde Borusan, kurulduğu ilk günlerden bu yana İKSV’yi büyük bir heves ve heyecanla desteklemiştir. Uzun yıllardır destekçisi olduğumuz İstanbul Müzik Festivali, Borusan için ayrı bir öneme sahip. 2014 yılında dünyanın en prestijli klasik müzik festivallerinden BBC Proms’a davet edilerek ülkemize büyük gurur yaşatan Borusan İstanbul Filarmoni Orkestrası da 11 yıldır festivalin sürekli orkestrası olma ayrıcalığını yaşıyor. Bu yıl teması ‘Kültürel Manzaralar’ olarak belirlenen İstanbul Müzik Festivali, çok kültürlü bir ülkede yaşamanın kazandırdığı duyarlılık ve hoşgörüye sahip çıkmanın gerekliliğini bizlere bir kez daha hatırlatacak” dedi.

43. İstanbul Müzik Festivali aralarında, Yuri Bashmet, Boris Berezovsky, Emmanuelle Haïm, Angela Hewitt, Paavo Jarvi, Kim Kashkashian, Patricia Kopatchinskaja, Christian Tetzlaff, Gidon Kremer, Yuja Wang gibi isimlerle dünyanın önde gelen topluluklarından Lozan Oda Orkestrası, Franz Liszt Oda Orkestrası, Kremerata Baltica ve Berlin Filarmoni'nin 12 Çellisti'nin de bulunduğu 600'e yakın yerli ve yabancı sanatçıyı İstanbul’da ağırlayacak. Deutsche Kammerphilharmonie Bremen ise festivalin bu yılki yerleşik konuk orkestrası olarak iki konsere imza atacak.

İki dünya prömiyeri ile üç Türkiye prömiyerine ev sahipliği yapacak olan festivalde senfoni ve oda orkestraları, vokal konserler, resitaller olmak üzere toplam 27 konser yer alıyor. Festival bu yıl da farklı mekânlarda dinleyicilerle buluşacak. Festivale, bu yıl ilk defa konser mekânları arasında yer alan Heybeliada Aya Triada Manastırı'nın yanı sıra Aya İrini Müzesi, Sent Antuan Kilisesi, Süreyya Operası, Avusturya Kültür Ofisi, Surp Vortvots Vorodman Kilisesi, İş Sanat Konser Salonu, Lütfi Kırdar Kongre ve Sergi Sarayı ile Boğaziçi Üniversitesi Albert Long Hall ev sahipliği yapacak. Hafta Sonu Klasikleri başlıklı ücretsiz konserlerle ise Hollanda Başkonsolosluğu Bahçesi, Selamiçeşme Özgürlük Parkı, Sakıp Sabancı Müzesi “Atlı Köşk” Bahçesi ve Avusturya Kültür Ofisi Bahçesi gibi mekânlarda festival müzikseverlere bir kez daha ulaşacak.

Festivalin Teması: Kültürel Manzaralar

2011 yılından bu yana programlarını farklı temalar üzerine kurgulayan İstanbul Müzik Festivali bu yıl “Kültürel Manzaralar” teması üzerine kurgulandı. Festival boyunca çeşitli konserlerle hayat bulacak tema, 19. yüzyılda Avrupa'da sınırların daha net çizilmesiyle ortaya çıkan milliyetçilik akımına ve bu vesileyle müzikte de folklorik unsurların önem kazanmasına atıfta bulunuyor; kimlik, aidiyet, coğrafya gibi konuların etrafında şekilleniyor. Küreselleşmenin de etkisiyle kültürel farklılıkların hızla yok olduğu dünyada yerel ritim, armoni ve tınıların klasik müzik geleneğindeki önemi festivalle birlikte tekrar gün yüzüne çıkacak; bestecilerin, kendi tarihi kimlik ve kültürel zenginliklerini tasvir ettikleri eserleri, tema kapsamında dinleyicilerle buluşacak.
Festivalin Yaşam Boyu Başarı ve Onur Ödülleri

43. İstanbul Müzik Festivali’nin “Onur Ödülü”ne çok sesli batı müziğinin gelişip yaygınlaşmasına yönelik çalışmalarıyla Türkiye’nin kültür-sanat hayatına kattığı değer ve 50 yılı aşan eğitimci kimliğiyle birçok müzisyen ve müzikoloğun yetişmesindeki değerli emekleri nedeniyle Prof. Filiz Ali layık görüldü. 1998 yılında kurduğu Ayvalık Uluslararası Müzik Akademisi ile pek çok genç müzisyenin kariyerine de eşsiz katkılarda bulunan piyanist, müzikolog, müzik eleştirmeni ve yazar Prof. Filiz Ali’ye ödülü, festivalin 31 Mayıs Pazar akşamı Lütfi Kırdar Kongre ve Sergi Sarayı’nda yapılacak açılış töreninde takdim edilecek.

Festivalin “Yaşam Boyu Başarı Ödülü” ise müzikal yolculuklarında 70. yılını kutlayan Borodin Quartet’e verilecek. Derinlikli yorumları ile 20 ve 21. yy’ın en önemli müzik toplulukları arasında gösterilen, günümüzün hâlâ mevcudiyetini sürdüren en eski dörtlüsü Borodin Quartet, ödülünü piyanist Boris Berezovsky'nin de solist olarak sahne alacağı, 4 Haziran Perşembe akşamı Aya İrini Müzesi’ndeki konserinden önce alacak.

Festivalin Eser Siparişleri

Beş yıldır dünyaca tanınmış başarılı bestecilere verdiği eser siparişleriyle, çağdaş müzik repertuvarının genişlemesine katkıda bulunan İstanbul Müzik Festivali, bu yıl da iki önemli besteci; Hasan Niyazi Tura ve Tigran Mansurian’ın festival siparişi eserlerinin dünya prömiyerlerine ev sahipliği yapıyor.

İstanbul Müzik Festivali’nin besteci, keman virtüözü ve şef Hasan Niyazi Tura’ya, Çanakkale Savaşı’nın 100. Yılı sebebiyle sipariş ettiği senfonik şiirin dünya prömiyeri, 31 Mayıs Pazar akşamı Lütfi Kırdar Kongre ve Sergi Sarayı’nda gerçekleştirilecek açılış konserinde yapılacak. Eseri Sascha Goetzel yönetimindeki Borusan İstanbul Filarmoni Orkestrası seslendirecek.

Ermenistan'ın çağımızdaki en büyük bestecilerinden biri olan Tigran Mansurian’ın İstanbul Müzik Festivali’nin siparişi üzerine viyola ve piyano için bestelediği eserini ise muhteşem bir müzikal öykü anlatıcı olarak anılan viyola virtüözü Kim Kashkashian, iki yıl önce de birlikte festivalde yer aldığı piyanist Peter Nagy eşliğinde icra edecek. Eserin dünya prömiyeri, 10 Haziran Çarşamba akşamı Surp Vortvots Vorodman Kilisesi'nde gerçekleştirilecek.

İstanbul Müzik Festivali Genç Solistini Arıyor

Festivalin, 40. yılında ülke çapında genç yetenekleri keşfetmek ve teşvik etmek amacıyla başlattığı “İstanbul Müzik Festivali Genç Solistini Arıyor” projesi bu yıl flüt dalında gerçekleştirilecek. Proje kapsamında, ülke çapında yapılacak seçmeler sonucunda jüri tarafından belirlenen bir genç flüt solisti, festival kapsamında
20 Haziran Cumartesi akşamı Süreyya Operası’nda Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi Devlet Konservatuvarı Senfoni Orkestrası'yla konser vermeye hak kazanacak.

Festivalde Konsere Doğru Söyleşileri

Festival kapsamında, çeşitli konserler öncesinde festival sanatçıları ve müzik yazarlarıyla gerçekleştirilen Konsere Doğru söyleşileri, müzikseverlere daha zengin bir konser deneyimi yaşatmayı arzuluyor. Bu yılki festivalde yine çok değerli konuşmacılar konser programı, besteciler ve icracılar hakkında kısa bilgilendirmeler yapacak, eserlere ve dönemlere dair çarpıcı gözlemlerini paylaşacak. Orkestra şefi Cem Mansur, müzikolog Ersin Antep, eleştirmen Asuman Büke Kafaoğlu ile İstanbul Müzik Festivali Direktörü müzikolog Yeşim Gürer Oymak programlarının içeriğine dair dinleyicilerle bilgilerini paylaşırken, koro şefi Hagop Mamigonyan besteci Tigran Mansuryan ile festival siparişi eserinin dünya prömiyeri öncesinde bir röportaj gerçekleştirecek. Kısa süre önce yayınlanan ve çok beğenilen Mozart kitabının yazarı flüt sanatçısı Aydın Büke ise Fazıl Say’la Mozart Maratonu başlıklı serinin tüm konserleri öncesinde besteci ve müziğiyle ilgili konuşacak.

Festival bu yıl Konsere Doğru etkinliklerinde yurtdışından çok saygın bir ismi de ağırlıyor. Yazar, müzik eleştirmeni ve gazeteci Jessica Duchen The Independent Gazetesi, BBC Music ile Opera News Dergisi gibi yayınlara düzenli yazılar yazmasının yanı sıra çeşitli ödül jürilerinde yer alıyor, konuşmalar yapıyor ve bir de popüler olan bir blog tutuyor. Duchen’ın ayrıca romanları, tiyatro oyunları ve biyografik çalışmaları da bulunuyor. Duchen dört konser öncesi dört farklı konuşmayla İstanbullu müzikseverlerin karşısında olacak. Konsere Doğru söyleşilerinin detaylı bilgilerine muzik.iksv.org adresinden ulaşılabilir.

İstanbul Müzik Festivali Destekçileri

43. İstanbul Müzik Festivali, Festival Sponsoru Borusan Holding’in yanı sıra pek çok gösteri sponsorunun desteğiyle gerçekleşiyor. Gösteri sponsorları arasında, Mercedes-Benz Türk AŞ, E.C.A. Presdöküm Sanayii AŞ, Türkiye İş Bankası, ENKA Vakfı, Global Yatırım Holding AŞ, Borusan Holding, MMK Metalurji, TSKB, Işıklar Holding AŞ, Nahide Koral, Berrin Erengül, Eva Barlas, Çiltuğ AŞ, +D Group ve Pernigotti yer alıyor.

43. İstanbul Müzik Festivali, TC Kültür ve Turizm Bakanlığı, Telif Hakları Genel Müdürlüğü, TC İstanbul Valiliği, TC İstanbul İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü, İstanbul Büyükşehir Belediyesi, TC Beyoğlu Kaymakamlığı ve Beyoğlu Belediyesi tarafından da destekleniyor.

Festival ayrıca Avusturya Kültür Ofisi, Boğaziçi Üniversitesi, Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi, Fransız Kültür Merkezi, İstanbul Goethe-Institut, Hollanda Konsolosluğu, İtalyan Kültür Merkezi, İstanbul Rum Patrikliği, Sakıp Sabancı Müzesi, İş Sanat, Süreyya Operası, Kadıköy Belediyesi ve Adalar Belediyesi işbirliğiyle gerçekleşiyor.

İKSV’nin tüm festivallerine Öncü Sponsor Eczacıbaşı Holding, Resmi İletişim Sponsoru Vodafone Türkiye, Resmi Taşıyıcı DHL, Resmi Konaklama Sponsoru Martı Istanbul Hotel ve Servis Sponsorları Zurich Sigorta ile Memorial Sağlık Grubu ve Kurumsal Eğitim Sponsoru PDR Group destek veriyor.

43. İstanbul Müzik Festivali’nin tanıtım kampanyasını Alametifarika hazırladı.

Sayfa Yükleniyor...