54. Uluslararası Antalya Film Festivali'nin jüri başkanı Elia Suleiman oldu

Bu yıl 21-27 Ekim tarihleri arasında gerçekleşecek olan, artistik direktörlüğünü Mike Downey’nin üstlendiği 54. Uluslararası Antalya Film Festivali’nin jüri başkanı Elia Suleiman olarak belirlendi.

Haberler - ntv.com.tr 30.07.2017 - 10:26 | Son Güncelleme : 30.07.2017 - 10:27

54. Uluslararası Antalya Film Festivali'nin jüri başkanı Elia Suleiman oldu

54. Uluslararası Antalya Film Festivali'nin Artistik Direktörü Mike Downey’nin açıklamasına göre; dünya sinemasının tanınmış yönetmenlerinden olan ve Avrupa’nın birçok önemli festivalinde ödüle layık görülen Filistinli Elia Suleiman, festivalin bu yılki jüri başkanı oldu. Cannes başta olmak üzere birçok festivalin jürisinde de yer alan usta yönetmen, sinemasıyla da adından çokça söz ettiren bir isim.

Güçlü dramalara imza atan Suleiman, sinemasıyla savaşın anlamsızlığını ve insanın tepkisizliğini şiirsel bir dille anlattı ve trajediden komedi yaratmasıyla özgün bir tarz sahibi olarak tanındı. Suleiman, yapım dışında sinemaya verdiği akademik destekler ve sosyal sorumluluk projeleriyle de biliniyor. Suleiman, 2011 yılında İtalya’da Taormina Film Festivali tarafından kültürlerarası diyalog ödülüne de layık görüldü.

Elia Suleiman, 2006’da jüri üyesi olduğu Cannes Film Festivali’nin yanı sıra pek çok film festivalinin jürisinde yer aldı ve New Horizons Film Festivali, Abu Dabi Film Festivali (2010), Deauville Asya Filmleri Festivali (2012), Rotterdam Film Festivali’nde (2014) jüri başkanlığı görevini üstlendi.

New York MoMA, Lizbon ve Estoril Film Festivali ve İstanbul Film Festivali’nde adına düzenlenen seçkilerle onurlandırılan Suleiman, 1992’de Rockefeller Ödülü ve 2008’de Prince Claus Ödülü’ne layık görüldü. 2009’da The Time That Remains filmiyle Siyah İnci Ödülü’ne layık görüldüğü Abu Dabi Film Festivali’nde Variety dergisi tarafından Orta Doğu’da “Yılın Sinemacısı” seçildi.

Sayfa Yükleniyor...