57. Alay için senfoni bestelendi

4 bölümden oluşan "Çanakkale Senfonisi", Çanakkale Cephesi'nin kahraman 57. Alay'ını anlatıyor.

Anadolu Ajansı 20.04.2015 - 12:03

57. Alay için senfoni bestelendi

Kompozitör Can Atilla, AA muhabirine, Çanakkale Kara Savaşları'nın 100. yılı çerçevesinde bestelediği eseri anlattı. 

Yaklaşık 2 yıl süren çalışmanın ardından eseri kısa süre önce tamamladığını ve birbirinden farklı duyguları notalara dönüştürdüğünü belirten Atilla, 4 bölümden oluşan "Çanakkale Senfonisi"nin, Çanakkale Cephesi'nin kahraman 57. Alay'ını anlattığını söyledi.

57. Alay'ın, Çanakkale Savaşı'nın başlangıcı kabul edilen Anzak çıkarmasını durdurmak amacıyla 25 Nisan 1915 sabahı harekete geçen Osmanlı alayı olduğunu ifade eden Atilla, şöyle konuştu:

"Çanakkale Savaşı'nın kaderini değiştiren kahramanlıklarıyla dünyada tanınan bu alay daha önce edebiyatta, sahne ve resim sanatında tek başına hiç işlenmedi. Sadece bu yıl bir kitabı yayınlandı. 57. Alay, 628 şehit verdi. Eser, Çanakkale Savaşları'nın 100. yılında ulusal senfonimizdir. Çanakkale Savaşları'nın yıl dönümü dolayısıyla önümüzdeki günlerde düzenlenecek Barış Zirvesi'nde, senfoni de dünya prömiyerini yapacak."

Eserin bu yıl hem yurt içinde hem yurt dışında Türkiye'yi temsil edecek bir kahramanlık ve barış senfonisi olduğunu belirten Atilla, senfoninin, Çanakkale Savaşı'nın bugünkü barış mesajlarının tamamını İngilizce sözlerle anlattığını dile getirdi. 

Atilla, orkestra şefi Burak Tüzün yönetimindeki İzmir Senfoni Orkestrası'nın seslendireceği 57. Alay Senfonisi'nin solist sanatçılarının ise Onur Şenler ile Amerikalı soprano Angela Ahıskal olduğunu bildirdi.

Sayfa Yükleniyor...