7. Malatya Uluslararası Film Festivali (Kristal Kayısı) 9 Kasım'da

Malatya Büyükşehir Belediyesi tarafından 9-16 Kasım tarihleri arasında gerçekleştirilecek 7. Malatya Uluslararası Film Festivali’nin yarışma bölümlerine başvuru yağıyor.

ntv.com.tr 14.08.2017 - 15:18

7. Malatya Uluslararası Film Festivali (Kristal Kayısı) 9 Kasım'da

'Ulusal Uzun Metraj Film Yarışması', 'Uluslararası Uzun Metraj Film Yarışması', 'Ulusal Kısa Metraj Film Yarışması' ve 'Uluslararası Kısa Metraj Film Yarışması' ana kategorilerinden oluşan bu yılki 7. Malatya Uluslararası Film Festivali yarışma bölümlerine Türkiye ve dünyanın dört bir yanından iddialı yapımlar başvuruyor. Festivalin resmi internet sitesinden yapılan başvurular için son tarih 15 Eylül.

ULUSAL UZUN METRAJLAR ÖDÜLE DOYACAK

Festival kapsamında her yıl sinemanın yeni ve nitelikli ürünlerini seyirciyle buluşturmak, sanat değeri yüksek filmlerin yapımını özendirmek ve Türk sinemasının ulusal ve uluslararası alanda görünürlüğünü arttırmakadına düzenlenen Ulusal Uzun Metrajlı Film Yarışması’na kurmaca, belgesel ve canlandırma türünde filmlerbaşvurabiliyor. 15 Eylül Cuma günü saat 17.00’ye kadar festivalin resmi internet sitesinden başvuruların kabul edileceği bu kategoride ‘En İyi Film’e, Kristal Kayısı Ödülü ile birlikte 100 Bin Türk Lirası para ödülü verilecek.

Ulusal yarışmada ayrıca En İyi Yönetmen, En İyi Senaryo, En İyi Görüntü Yönetmeni, En İyi Kadın Oyuncu, En İyi Erkek Oyuncu, En İyi Kurgu, En İyi Sanat Yönetmeni, Fahri Kayahan En İyi Müzik, Kemal Sunal Halk Ödülü (En İyi Film), Jüri Özel Ödülü (En İyi Film), En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu, En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu, Umut Vaat Eden Kadın Oyuncu, Umut Vaat Eden Erkek Oyuncu ve Türk Sinemasına Katkı ödülleri de verilecek.

DÜNYANIN DÖRT BİR YANINDAN BAŞVURU

Ulusal yarışmanın yanı sıra 7. Malatya Uluslararası Film Festivali’nin Uluslararası Uzun ve Kısa Metraj Film Yarışmalarına da ilgi büyük. Haziran ayından bu yana dünyanın dört bir yanından çok sayıda filmin başvuruda bulunduğu Uluslararası Uzun Metraj Film Yarışması’nda En İyi Film’e 15 bin dolar para ödülü verilecek. Uluslararası Kısa Metraj Film Yarışması’nın birincisi ise bin doların sahibi olacak.

BÜYÜK REKABET YAŞANACAK

Festival Direktörü Suat Köçer, yurtiçi ve yurtdışından gelen yoğun başvurularla 7. Malatya Uluslararası Film Festivali’nin bu yıl büyük bir rekabete sahne olacağına inandıklarını söyledi. Son başvuru tarihinin yaklaşmasıyla birlikte başvuruların da katlanarak arttığını belirten Köçer, bu yıl çeşitli yenilikler getirdikleri Ulusal Kısa Film Yarışması ve ilki gerçekleştirilen Uluslararası Kısa Film Yarışması’nda apayrı bir heyecan yaşandığına dikkat çekti. Köçer, finale kalan 10 kısa filmin, program dahilindeki uzun metraj filmler öncesinde, büyük salonlarda DCP formatında gösterileceğini hatırlarak, Kısa Metrajlı Film Yarışması’nda bu yıl tek film yerine üç filme ödül vereceklerini sözlerine ekledi.

Sayfa Yükleniyor...