ABD'li ünlü yönetmenden 'Oscar' kararı

Ünlü siyahi yönetmen Spike Lee, Sinema Sanatları ve Bilimleri Akademisi üyelerinin "değişiklik" adımını olumlu karşıladığını ancak törenlere katılmama kararının değişmediğini bildirdi.

Anadolu Ajansı 24.01.2016 - 23:58

ABD'li ünlü yönetmenden 'Oscar' kararı

Sundance Film Festivali'nde "Akademi üyeliği" ve "Oscar oylaması"yla ilgili yeni karar hakkındaki düşüncesini açıklayan ünlü siyahi yönetmen Lee, Cheryl Boone Isaacs  başkanlığındaki Akademi üyelerinin aldığı üye çeşitliliği ve oylamayla ilgili kararını olumlu bir adım olarak niteledi. 

Yönetmen Lee, Akademi üyelerinin geçen günkü "olumlu değişiklik" kararına rağmen, Oscar törenlerine katılmama düşüncesinde bir değişlik olmadığını ifade etti. Lee, "Akademi üyeliği değişti ancak Oscar'a katılmayacağım" dedi.

Akademi üyelerinin yeni kararına ilişkin "bu, bizim fikrimizi değiştirmedi" diyen Lee,  "doğru olanı yapmaya çalışıyorum" ifadesini kullandı. 

Akademi Başkanı Cheryl Boone Isaacs'ın da doğru olanı yapmaya çalıştığını ve bunu memnuniyetle karşıladığını belirten Lee, Akademi'nin yeni planını "bir başlangıç" olarak niteledi. 

Seçilen Oscar adaylarının ikinci defa sadece beyaz tenli sinema oyuncularından oluşmasının ardından sosyal medya üzerinden "Oscar çok beyaz'' şeklinde protesto başlatılırken, ünlü siyahi yönetmen Lee ve siyahi sinema oyuncusu Will Smith'in eşi Jada Pinkett Smith, 88. Oscar ödül törenini protesto edeceğini açıklamıştı.

Oscar'a karşı "ayrımcılık" ve "ırkçılık" suçlamalarıyla ilgili tartışmaya ünlü sinema oyuncusu George Clooney de katılarak, "Kaliteli filmlerde azınlıklara çok az rol verildiği ve bu yüzden aday çıkmadığı" eleştirisinde bulunmuştu.

Baba filmiyle 1973'de Akademi üyeleri tarafından En İyi Erkek Oyuncu ödülüne layık görülen Marlon Brando, Oscar törenini boykot etmişti. 

Brando, Hollywood'un filmlerde çizdiği yerli Amerikalı (Kızılderili) profilini eleştirmek amacıyla bu protestoyu gerçekleştirdiğini açıklamıştı. 

1973'teki ödül töreninden sonra kendisiyle yapılan bir röportajında, halkın ve beyaz tenli olmayan tüm azınlıkların Akademi'nin yerli Amerikalılar için yaptığının farkında olmadığını belirten Brando,  Francis Ford Coppola'nın Baba filmindeki rolüyle büyük ün kazanmıştı. Ünlü yıldız Brando, 2004'te 80 yaşında hayatını kaybetmişti.

Sayfa Yükleniyor...