Abluka’ya Venedik’ten ödül

Emin Alper’in, dünya prömiyerini 72. Venedik Film Festivali’nin ana yarışma bölümünde yapan “Abluka” adlı filmi, Jüri Özel Ödülü’ne layık görüldü. Ödülün ardından açıklama yapan Alper, filminin Türkiye’de barışçıl ve demokratik bir ortama katkıda bulunmasını umduğunu dile getirdi.

Haberler - DHA 13.09.2015 - 09:26

Abluka’ya Venedik’ten ödül

Venedik’in Lido Adası’nda 2 Eylül’de başlayan dünyanın en eski sinema festivali, düzenlenen ödül töreniyle son buldu.

Alfonso Cuarón'un jüri başkanlığını yaptığı, Nuri Bilge Ceylan’ın da jürisinde bulunduğu festivalde en iyi filme verilen “Altın Aslan’ın sahibi, Venezüellalı Yönetmen Lorenzo Vigas’ın “Desde Alla (From afar)” eseri oldu.

Vigas ödülünü, Venedik Bienali Başkanı Paolo Baratta’nın elinden aldı.

Törende en iyi yönetmene verilen “Gümüş Aslan” ödülünü ise, “El Clan” filmiyle Pablo Trapero kazandı.

Dünyaca ünlü yönetmenlerle Altın Aslan için mücadele veren Emin Alper’in ikinci uzun metraj filmi “Abluka” ise “Jüri Özel Ödülü’nün sahibi oldu.

Kaan Müjdeci’nin “Sivas” adlı filmi de, geçen yıl aynı ödüle layık görülmüştü.

“GEÇEN YIL BU FİLMİ ÇEKTİĞİMDE TÜRKİYE’DE HER ŞEY NORMALDİ”

Sahneye çıkarak ödülünü alan Alper, İngilizce yaptığı konuşmada jüriye, Paolo Baretta, Festival Direktörü Alberto Barbera ve film ekibine teşekkür ederek, "Ekibim büyük iş başardı" dedi.

Alper, ailesine, eşine ve arkadaşlarına da teşekkür etti.

Abluka’da, terör olaylarının artmasıyla güvenlik ablukasına alınan bir gecekondu mahallesinde, iki kardeşin paranoyalarla dolu yaşamına odaklanan Emin Alper, törenin ardından düzenlenen basın toplantısında konuştu.

Bir gazetecinin, “Önemli sosyal ve politik sorunlara değinen bir film çektiniz. Bunun ülkenizde etki yaratmasını bekliyor musunuz?” sorusuna Alper, geçen yıl bu filmi çektiğinde Türkiye’deki atmosferin sakin olduğunu belirterek, “Şimdi ise filmle çok benzer bir durum yaşanıyor. Bu filmin, Türkiye’de barışçıl ve demokratik bir ortama katkıda bulunmasını umarım” dedi.

Sayfa Yükleniyor...