Alper Aydın'ın Phreatic adlı sergisi artnivo.com Project Space'te

Genç kuşağın ''arazi sanatı'' sanatçılarından Alper Aydın'ın "Phreatic" adlı proje sergisi 6 Ekim Salı günü açılacak.

ntv.com.tr 02.10.2015 - 15:47

alper.jpg

Türkiye'nin yenilikçi çağdaş sanat platformu olan artnivo.com, 6 Ekim'den itibaren İstanbul Kültür ve Sanat Vakfı'nın Şişhane'de yer alan ikonik binasının giriş katına taşınıyor.

artnivo.com, temsil ettiği genç ve yükselen sanatçılara görünürlük kazandırmayı amaçlayarak gerçekleştireceği solo ve karma sergilerin yanı sıra, düzenleyeceği etkinliklerle de mekanı yaşayan bir alana dönüştürecek. Online platformda var olmaya devam ederken, aynı zamanda sanatçıları ve sanat izleyicilerini kendi reel mekanında biraraya getirerek İstanbul sanat piyasasına hareketlilik kazandırmayı amaçlayan artnivo.com'un takviminde sanatçı konuşmaları, söyleşiler, atölyeler, performans günleri ve film gösterimleri işaretlenmiş durumda.

"artnivo.com Project Space"in kapıları Alper Aydın'ın "Phreatic" adlı projesiyle açılıyor

Alper Aydın, Phreatic isimli proje sergisinde galeri mekanının duvarlarını İstanbul'un ritminin ve hissinin kendisi için doğadaki karşılığı olan kaynayan lavlarla kaplıyor. Sanatçı, suyu huzurlu ikliminden çıkararak, kişisel izleniminin filtresinden geçiriyor ve İstanbul Boğazı'nı, mekana uyguladığı video ve ses yerleştirmesiyle kaotik bir görüntüye dönüştürüyor. Sanat üretimini çoğunlukla sakin kıyı kasabalarında gerçekleştiren sanatçı, suyun yarattığı pozitif etkiyi kişisel bir bakışla kırarak, magmaya benzeyen bir görüntü ortaya çıkarıyor. Metropoldeki duruşunu bu görüntüyle içselleştiren Aydın, modern medeniyetlerin, içinde bulunan bireyler ile kurduğu ilişki ve bu medeniyetlere ev sahipliği yapmış fiziksel coğrafyanın yansımaları arasında kendi çelişkisini sunuyor. Mekanın ortasına yerleştirilmiş deniz feneri ise karanlıkta yol gösterme işlevinden ziyade, verdiği ritmik sinyal ile gerilim yaratan bir obje olarak bulunuyor.

Sergi, 6 Ekim - 1 Kasım 2015 tarihleri arasında "artnivo.com Project Space"te görülebilir.

Alper Aydın
Phreatic
06.10.2015 - 01.11.2015
Açılış: 06 Ekim Salı 18:30
Adres: Sadi Konuralp Cd. Nejat Eczacıbaşı Binası (IKSV) N.5B Şişhane / İstanbul

Sayfa Yükleniyor...