Amazon, çocukların cinsiyet değiştirmesi konusunu eleştiren kitabı satıştan çıkardı

ABD'li e-ticaret devi ve dünyanın en büyük internet kitap satış mağazası Amazon'un, bilim insanı Ryan Anderson'un çocukların cinsiyet değiştirme konusuna eleştirel yaklaşan kitabını satış dışı bıraktığı öğrenildi.

24.02.2021 - 08:51

Amazon, çocukların cinsiyet değiştirmesi konusunu eleştiren kitabı satıştan çıkardı

Bilim insanı Ryan Anderson'un 2018 tarihli 'When Harry Become Sally' (Harry Sally Olduğunda) kitabının, çocukların cinsiyet değiştirmesi fikrini eleştirdiği için Amazon tarafından satışının engellendiği belirtildi.

Sputnik Türkçe'nin aktardığı, Wall Street Journal'da (WSJ) yayımlanan 'Teknoloji sansürü hız kazanıyor' başlıklı makalede, 'When Harry Become Sally' (Harry Sally Olduğunda) isimli kitabın satışının, cinsiyet konusundaki 'muhafazakar tutumu' sebebiyle satıştan çekilmesi eleştirilirken, Amazon yönetiminin aynı fikre sahip olmadıkları için bir yazarın kitabını satmama kararı alması, fikir özgürlüğü bağlamında eleştirildi.

Makalede, Amazon'un kitabın yasaklanması konusunda WSJ'nin görüş talebini reddettiği, teknoloji şirketlerinin ideolojik sansüre giderek daha açık hale geldiği kaydedildi.

Anderson'un söz konusu kitabının Amazon'da aratıldığında, ilgili kitap yerine, 'Let Harry Become Sally' (Bırak Harry Sally Olsun) isimli cinsiyet değiştirmeyi destekleyen kitabın sayfada yer aldığı gözlendi.

DEMOKRAT VEKİLLERİN SANSÜRÜ DESTEKLEYEN MEKTUBU ELEŞTİRİLDİ

WSJ yayın kurulu tarafından kaleme alınan makalede ayrıca, pazartesi günü iki Kongre üyesinin Amazon Üst Yöneticisi (CEO) Jeff Bezos'a yazdığı mektubun, Ryan Adnerson'un kitabının yasaklanmasını kınamak yerine, 'Amazon’un Fire TV uygulamasının neden bazı muhafazakar programları taşıdığı' konusunda eleştiri içerdiğine vurgu yapıldı.

Anna Eshoo ve Jerry McNerney isimli Demokrat vekillerin medya yöneticilerine yönelik, 'geleneksel' tutumuna yönelik eleştiri içeren mektubuyla ilgili şu ifadelere yer verildi:

"Apple, Google ve kablolu televizyon şirketlerinin CEO'larına da gönderilen bu mektup, baskı yoluyla daha esnek bir medya oluşturma kampanyasının bir parçasıdır. Bu nokta, Meclis Enerji ve Ticaret Komitesi'ndeki Medyada Dezenformasyon ve Aşırılık konulu oturumda da çarşamba günü gündeme getirilecek."

Sayfa Yükleniyor...