Anadolu Break !f İstanbul’da Beyazperde ile Buluşuyor

Sokağın ruhu, toprağın gücünü yanına katıyor, Anadolu’yu break dansla buluşturan bir keşif yolculuğun hikayesi !f İstanbul Uluslararası Bağımsız Filmler Festivali kapsamında 16 Şubat Pazartesi günü sinemaseverle buluşuyor.

anadolu-break-if-2-14-02-15

“Red Bull Anadolu Break” projesi kapsamında dünyanın en iyi break dansçıları geleneksel Anadolu danslarını öğrenmek üzere Eylül 2014 boyunca Anadolu kentlerinde kapsamlı bir yolculuğa çıktı. Bu yolculukta, sokağın ruhunu taşıyan breakdans, Anadolu’nın kadim dansları ile yan yana geldi ve ortaya dansın ruhunu arayan bu sürükleyici yol belgeseli çıktı. Anadolu Break belgeseli, kent ile Anadolu’nun engin topraklarının, farklı kültürlerden doğan ritim ve müziklerin, modern ile gelenekselin dans etrafındaki etkileyici kavuşumuna sahne oluyor.

Anadolu Break belgelesinde Red Bull BC One All Stars ekibinde yer alan, dünyanın en yetenekli break dansçılarından Brezilyalı Neguin ve Amerikalı Roxrite; prestijli break dans ekibi Flying Steps’in kurucusu ve Fatih Akın’ın Altın Ayı ödüllü Duvara Karşı filminin opera uyarlamasının koreografı Amigo’ya (Kadir Memiş) bu yolculukta eşlik ediyor. Üçlünün Anadolu’yu ve özgün danslarını keşfettiği yolculuk, bu belgesele ilham veriyor.

Almanya’da yaşayan bir Türk olan Amigo, Anadolu Break’te projenin ev sahipliğini yapıyor. 20 yılı aşkın süredir Berlin’deki dünyanın en prestijli break dans ekiplerinden Flying Steps’in kurucusu olan Amigo, Fatih Akın’ın Altın Ayı ödüllü filmi Duvara Karşı’nın opera uyarlamasının koreografisini de üstlendi. Sanat yönetmeni ve koreograf olarak Berlin’de kendi projelerini yazıp sahnelemeyi sürdürüyor. Uzun yıllardır Batı dünyasının sokaklarında doğan break dansla Anadolu danslarını harmanlamayı kafasına koyan Amigo, Anadolu Break’te, dünyanın en iyi break dansçıları Neguin ve Roxrite ile birlikte Anadolu’nun çok çeşitli kültürlerini, yemeklerini, kokularını ve dokusunu keşfe çıkıyor.


Anadolu’nun zengin manzaraları ve üç B-boyun arkadaşlıklarının eşlik ettiği Anadolu Break belgeseli, !f İstanbul Uluslararası Bağımsız Filmler Festivali’nde 16 Şubat Pazartesi günü saat 17.00’de Cinemaximum Fitaş Salon 1’de gösterilecek.
Filmin ön hazırlık ve çekim sürecinde yönetmenliğini üstlenen Taylan Mutaf, break dans dünyasına çok yakın bir isim. Ceza gibi kendi alanında öncü sanatçılarla klip yönetmenliğine başlayan yönetmen, James Bond serisinden Skyfall filminin asistanlığını üstlenerek deneyimini pekiştirdi. Belgesel fotoğrafçılığında National Geographic ve Time gibi yayınlar için fotoğraf çeken Uluç Keçik ise filmin post prodüksiyon sürecini yönetti. 2011’den beri sinemaya ağırlık veren Keçik, reklam ve belgesel alanında hem yapımcılık hem de yönetmenlik yapıyor.

Anadolu Break’in hikayesini Deniz Gül kaleme aldı. Filmin görüntü yönetmenliğini Arthur Mulhern, kurgusunu Mehmet Abanoz ve Babtiste GACOIN üstlendi. Da Poet ve Headroom İstanbul, hiphop ile Anadolu ezgilerini harmanlayan filmin kendine has müziklerini yaptılar. Yapımcılık koltuğunda Hakan Yıldız’ın oturduğu Anadolu Break Red Bull Media House ve Autobahn Productions işbirliğinde hayata geçirildi. Filmin dağıtımını Red Bull Media House üstleniyor.

Anadolu Break macerası 2015’in sonraki aylarında ayrıca etkileyici bir sahne gösterisine dönüşecek. Çalışmaları hızla ilerleyen “Red Bull Anadolu Break Dans Gösterisi” 10 Ekim 2015’te Zorlu Center’da ilk kez seyircilerle buluşacak.

Sayfa Yükleniyor...