Anjelika Akbar: Evlerin içi müzikle dolmalı

Öykü Özdoğan’ın hazırlayıp sunduğu “20 DAKİKA”, besteci ve piyanist Anjelika Akbar’ı konuk etti. Akbar, NTV Radyo dinleyicilerine “Yol Ayrımı” filminin müziklerini anlattı.

17.11.2017 - 07:56

Anjelika Akbar: Evlerin içi müzikle dolmalı

Yavuz Turgul’un yazıp yönettiği ve usta oyuncu Şener Şen’in rol aldığı “Yol Ayrımı” filminin müziklerini yapan dünyaca ünlü besteci ve piyanist Anjelika Akbar, bu projede yer alma hikayesini anlatarak sohbete başladı.

Akbar, “Yavuz Turgul’la daha önceden taşınıyorduk. Filmin senaryosunu hazırladığını ve çekimlere başladığını bilmiyordum. Meğer bu film için benimle ilgili planları varmış. Bana senaryoyu anlattığında çok etkilendim ve ‘Varım!’ dedim. Zaten kalbime dokunmayan projelerde yer almıyorum” dedi.

“FİLMDEKİ SAHNELERİ MÜZİK DİLİNE TERCÜME ETTİM”

Akbar, film için yaptığı besteleri “Yavuz Turgul bana hikayeyi anlattığı andan itibaren bestelerim akmaya başladı. Daha sonra yüzlerce kez senaryoyu okudum ve bu melodileri somutlaştırdım” sözleriyle anlattı. Ünlü besteci, “Sözün bittiği yerde müzik başlar. Ben filmdeki sahneleri müzik diline tercüme ettim” dedi.

“GALADA, TÜM OYUNCULARA TEKER TEKER SARILDIM”

“Ünlü besteci, yönetmen Yavuz Turgul ve usta oyuncu Şener Şen gibi değerli insanlarla birlikte aynı projede yer almanın kendisi için çok önemli olduğunu söyledi. Akbar,“Oradaki aktörlerin haberi yok, ama ben uzun bir süre onlarla birlikte yaşadım. İlk kez galada buluştuğumuzda hepsine teker teker sarıldım ve onlara “Aylar boyunca sizinle o kadar çok güldüm ve ağladım ki..” dedim” sözleriyle duygularını paylaştı.

“AİLELER, EVİNİN İÇİNİ MÜZİKLE DOLDURMALI”

İki buçuk yaşında piyano çaldığını ve ilk bestesini dört yaşında yaptığını söyleyen ünlü müzisyen, “Benim durumum biraz sıradışı. Çok yoğun müzik atmosferinin olduğu ve sürekli müzik hakkında konuşulan bir evde büyüdüm. Bunun beni çok etkilediğini düşünüyorum” dedi.

Ayrıca ünlü müzisyen, çocuğunun müzikle ilgilenmesini isteyen ebeveynlere “Aileler, evin içini her çeşit müzikle doldurmalı” önerisinde bulundu.

“TÜRKLERE TÜRKLERİ SEVDİRMEYE ÇALIŞIYORUM”

1991 yılından beri Türkiye’de yaşayan ünlü müzisyen, “Türk insanları beni buraya bağlıyor, onları çok seviyorum. ‘İçimdeki Türkiyem’ kitabında da yazdığım gibi; ‘Türklere Türkleri sevdirmeye çalışıyorum.’ Çünkü bence yeteri kadar kıymetini bilmiyorlar. Türk insanının kalbinde bir cevher var” dedi. 

“MOSKOVA’YA GİDİYORUZ”

“Ayvazovski’nin İstanbul’u” projesini anlatan Anjelika Akbar, çağının en önemli ressamlarından İvan Ayvazovski’nin, İstanbul aşığı olduğunu ve en önemli tabloların İstanbul’la ilgili olduğunu söyledi. Akbar, “Biz, üç kişi olarak Ayvazovski’nin İstanbul tablolarını bütün dünyada aramaya başladık ve 63 tanesini bulduk. Bunun dışında 500’e yakın tablonun yüksek çözünürlüklü görüntülerini ve kullanım haklarını da satın aldık. Şu an elimizde en geniş dijital koleksiyon var” dedi.

“RUSYA’DA, AYVAZOVSKİ İÇİN BİR BESTE YAPILMADI”

Ayvazovski için beste yaptığını da  söyleyen Akbar, “Rusya’da onun için bir beste yapılmadı. Bu çalışmayla Türkiye’den çok güzel bir proje çıktı. 4 Aralık’ta Ayvazovski’nin 200.yılı için Moskova’ya gidiyoruz ve daha sonra bunun İstanbul ayağı da olacak” dedi.

Hafta içi her akşam 18.20’de yayınlanan 20 Dakika’nın tekrar bölümleri, ntvradyo.com.tr’de.

Sayfa Yükleniyor...