Hande Birsay, annelik serüveninde “Yapmam” dediği her şeyi yapmış, anneliğin hiç de kitaplarda okuduğu ve hayal ettiği gibi olmadığı gerçeğiyle yüzleşmiş bir anne.

"Büyük konuştum, başıma geldi" mottosuyla instagram'da açtığı @hihieved isimli hesabında anti hikayelerini, teğet geçtiği mükemmel annelik tecrübelerini anlatmaya başlayan Birsay'ın mizahi bir dille kaleme aldığı metinler kısa sürede geniş kitleler tarafından ilgi gördü ve paylaşımları milyonu aşan etkileşimlere ulaştı.

DALGA GEÇTİKLERİ BAŞINA GELDİ

"Annelik bu hayatta başıma gelen en güzel şey ama en iyi yapabildiğim şey değil" diyen Birsay'ın bu hesaptan yola çıkarak hazırladığı, İndigo Kitap'tan çıkan “Emiyor Mu?–Mükemmel Annelik Beni Teğet Geçti” isimli kitabı raflardaki yerini aldı.

Emiyor mu? Mükemmel Annelik Beni Teğet Geçti (İndigo, 216 sayfa)
Emiyor mu? Mükemmel Annelik Beni Teğet Geçti (İndigo, 216 sayfa)

ARKA KAPAKTAN

"Nasıl doğdu?"
“Normal doğurdun değil mi?”
“Niye ağlıyor?” 
“Bu çocuk aç.”
"Kucağa alıştırmışsın"
"Ben hamileyken 2 kilo almıştım, emzirirken 32 kilo verdim."
“Sen daha dur, bunlar iyi günlerin.” 
Ve hemen her yeni annenin duyduğu o meşhur soru:"Emiyor mu?"

 
ANNE KLASİKLERİ: BİR KARDEŞ ŞART!

"TARUMAR OLAN MÜKEMMEL ANNELİK"

"Anneliğimin ilk zamanlarında kendimle ve kitaplardan okuyup da “Böyle bir anne olacağım” diye yemin ettiğim, ancak çok kısa sürede tarumar olan mükemmel annelik hayallerimle savaştığım yetmiyormuş gibi bir de yeni anne dedektörleriyle savaştım; bu topraklarda doğuran tüm analar gibi.
Sonra kendimden ve tüm bunlardan rahatsız olmamaya, hatta kendi üzerimizde kurduğumuz ve çevreden gelen tüm bu baskılarla eğlenmeye; başta kendime, tüm büyük konuştuklarıma, hepsine #hihieved demeye başladım.
Annelik deneyimimde hiçbir şey, herkesin her şeyi bildiği ve anlattığı gibi olmadı.
Mükemmel annelik beni teğet geçti. 
İyi ki de geçti."

HANDE BİRSAY KİMDİR?

Saint Michel Fransız Lisesi’nin ardından Galatasaray Üniversitesi Sosyoloji Bölümü’nden mezun oldu. 2006-2017 yılları arasında sırasıyla Tempo Dergisi’nde muhabirlik, Gazete Habertürk’te editörlük, haberturk.com’da editörlük ve yazarlık, Habertürk TV ve Bloomberg HT’de editörlük ve yapımcılık, NTV’de editörlük ve yapımcılık görevlerini üstlendi. Sivil toplum alanında çalıştı. Fransızcadan Türkçeye çeviriler ve çeşitli TV yapımları için metin yazarlığı yapıyor. Edebiyat, kadın araştırmaları, Türk modernleşmesi, geleneksel ve dijital medya alanlarına ilgi duyuyor. Başta Instagram olmak üzere sosyal medyada milyonu aşkın etkileşime ulaşan hihieved isimli bir hesabı bulunuyor.