Apolas Lermi'den yeni albüm: Momoyer

Karadeniz müziğine çağdaş ve evrensel bir anlayış kazandırarak müzikseverlerle buluşturan Apolas Lermi, 4. solo albümü 'Momoyer'i Cinan Müzik etiketiyle piyasaya çıkardı.

Haberler 22.05.2018 - 15:33 | Son Güncelleme : 22.05.2018 - 15:36

Apolas Lermi'den yeni albüm: Momoyer

Son dönemde birçok TV dizisinde şarkıları yayınlanan Apolas Lermi’nin, “Momoyer” isimli albümünün ilk klibi Murat Davulcu yönetmenliğinde sözleri Neşet Aydın’a ait “Bir Baktım” isimli esere çekildi. Apolas Lermi, bu kliple ilk defa bir horon klibi çekmiş oldu. Klip Apolas Lermi’nin memleketi Trabzon’un Tonya ilçesinde yapıldı. 

Albümün adı “Momoyer”, dünyanın birçok yerinde benzer şekillerde gerçekleşen geleneksel kış eğlencelerinin Trabzon’daki adı. Kılık değiştiren bir grup insanın müzik eşliğinde dans ederek icra ettiği bir halk tiyatrosu olan “Momoyer”, 2016’dan beri UNESCO’nun manevi kültürel mirasları listesinde yer alıyor.

Kayıtları İstanbul ve Ankara’da tamamlanan 13 eserin yer aldığı albümde, parçaların 2 tanesi Karadeniz Rumcasıyla kaydedildi.

“Momoyer” farklı enstrümanların tınılarıyla Karadeniz’in tarihsel ve duygusal geçmişine gizemli bir müzikal yolculuk için arşiv değeri taşıyan bir albüm olma özelliğini taşıyor.

Sayfa Yükleniyor...