Apollon Tapınağı kazılarında yeni bulgular

Çanakkale'nin Ayvacık ilçesinde bulunan 2 bin 300 yıllık Apollon Smintheus Tapınağı'nda yürütülen çalışmalarda yapının farklı dönemlerde konut, yağhane ve bahçe olarak kullanıldığı ortaya çıkarıldı.

Anadolu Ajansı 13.10.2015 - 09:24

Apollon Tapınağı kazılarında yeni bulgular

Çanakkale'nin Ayvacık ilçesinin Gülpınar köyündeki 2 bin 300 yılık Apollon Smintheus Tapınağında ulaşılan yeni bulgular, yapının çeşitli dönemlerde konut, yağhane ve bahçe olarak farklı amaçlarla kullanıldığını ortaya koydu.

Yaklaşık 1500 yıl önce işlevini tamamen yitiren Apollon Smintheus Tapınağı, her dönemde farklı amaçlarla yeniden kullanıldı, mimari blokları ise çevreye dağıldı.

Depremler ve diğer doğal etkenlerin yanı sıra insanoğlunun neden olduğu tahribatı, tapınağın üstünü örten alüvyonlar bile önleyemedi.

Tapınak tarihin çeşitli dönemlerinde yeniden değerlendirilerek önce kilise, sonra parçalanarak konut, yağhane ve bahçe olarak kullanıldı. Blokları ise yapı malzemesi, pres taşı, kuyu bileziği, dibek, yalak olarak yeniden tasarlanıp özgün şeklinden uzaklaştı. 

Tapınağın önemi ve mimarisi konusunda çok sayıda yayın yapan kazı heyetindeki bilim adamları, bunları bilim dünyası ile de paylaştı.

Sayfa Yükleniyor...