Ara Güler: Foto muhabiri çektiği fotoğrafları diğer asırlara aktarır

Zaman gazetesinin geleneksel olarak düzenlediği +1T Gazete Tasarım Günleri'nde dünyaca ünlü foto muhabiri Ara Güler, öğrencilerle buluştu.

CHA 10.06.2015 - 09:53

Ara Güler: Foto muhabiri çektiği fotoğrafları diğer asırlara aktarır

Fotoğrafçı ve foto muhabirinin birbirinden farklı branşlar olduğunu belirten Ara Güler, ''Fotoğrafçı değilim de foto muhabiriyim. Fotoğrafçı gördüğü şeylerin fotoğrafını çeker. Foto muhabiri çektiği fotoğraflarla kendi zamanını diğer asırlara aktarır.'' dedi.

Zaman gazetesi tarafından bu yıl 10.'su düzenlenen +1T Gazete Tasarım Günleri, tasarıma meraklı öğrenciler ile dünyaca ünlü fotoğrafçıları, tasarımcıları ve gazetecileri bir araya getiriyor. Programın ilk gününde dünyaca ünlü foto muhabiri Ara Güler, öğrencilerle biraraya gelerek tecrübelerini paylaştı. Güler'in konuşması öncesinde katılımcılar fotoğraf çektirebilmek için sıraya girdi.

Ara Güler, fotoğraf çekiminin ardından sahneye çıkarak bir konuşma yaptı. Konuşmasında, ''Ben 60 senedir gazeteciyim, foto muhabiriyim. Fotoğrafçı değilim de foto muhabiriyim. Fotoğrafçı gördüğü şeylerin fotoğrafını çeker. Foto muhabiri çektiği fotoğraflarla kendi zamanını diğer asırlara aktarır. Yani bugün olan olay 25 sene sonrada seyredilebilir. İşte biz onu yapanız yani bizim adımız fotoğrafçı değil foto muhabiri.'' ifadelerini kullandı.

Sayfa Yükleniyor...